Grodzisk Mazowiecki - Zgromadzenie Sióstr Opatrzności Bożej

Przejdź do treści

Menu główne:

Grodzisk Mazowiecki

Dzieła > Przedszkola

Przedszkole Niepubliczne Sióstr Opatrzności Bożej im. Aniołów Stróżów
w Grodzisku Mazowieckim


Przedszkole Niepubliczne Sióstr Opatrzności Bożej im. Aniołów Stróżów w Grodzisku Mazowieckim rozpoczęło swoją działalność w 2004 r. Został na ten cel adoptowany budynek gospodarczo – mieszkalny mieszczący się przy ul. Okrężnej 33.

Jest on usytuowany w pięknym, bezpiecznym i przyjaznym dzieciom miejscu. W pierwszym roku do trzy-oddziałowego przedszkola uczęszczało 60 dzieci. Liczba wychowanków z roku na rok wzrastała i w 2010 roku przystąpiono do rozbudowy przedszkola.
Obecnie w placówce mieści się pięć oddziałów obejmujących dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Do przedszkola uczęszcza około 140 dzieci.

Przedszkole dysponuje:

1. Pięcioma salami dydaktycznymi z łazienkami
2. Dużą salą gimnastyczną z łazienkami dla dzieci
3. Salą integracji sensorycznej
4. Szatniami dla poszczególnych grup
5. Gabinetem dla specjalistów (logopeda, pedagog, psycholog)
6. Gabinetem dyrektora.
7. Pokojem nauczycielskim.
8. Pomieszczeniami administracyjnymi.
9. Pomieszczeniami kuchennymi z zapleczem magazynowym
10. Strychem

Plac zabaw o powierzchni 901m²  wyposażony jest w sprzęt i urządzenia do zabaw na świeżym powietrzu a boisko obok sali gimnastycznej o powierzchni 162m² jest boiskiem wielozadaniowym służącym do ćwiczeń ruchowych na świeżym powietrzu jaki i miejscem zabaw podczas różnych uroczystości przedszkolnych
Placówka czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00. do 17.00. Opiekę wychowawczo-dydaktyczną nad dziećmi sprawują siostry jak i personel świecki.


Głównym celem przedszkola jest wspomaganie wszechstronnego rozwoju dziecka w duchu wartości chrześcijańskich i patriotycznych z dużym współudziałem rodziców. Dzieci są wprowadzane w świat wiary poprzez modlitwę, katechezę i comiesięczną Mszę Św.

W przedszkolu prowadzone są też zajęcia rozwijające wszechstronną aktywność dzieci i ich zdolności muzyczne, plastyczne, teatralne, językowe i matematyczne. Do zajęć wspierających należą: j. angielski, rytmika, gimnastyka ogólnorozwojowa, taniec towarzyski, akrobatyka, logopedia oraz dodatkowo balet, judo, piłka nożna.

 
Od przedszkola się wszystko zaczyna!
 
 

Jaki wpływ na kształtowanie dziecięcych umysłów ma edukacja matematyczna i techniczna
w przedszkolu? Jak przygotować nasze pociechy do szkoły, aby odnosiły sukcesy edukacyjne? Jak to robić, aby przygotować nasze dzieci do liczenia i myślenia technicznego? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi uzyskały nauczycielki i nauczyciele pracujący w przedszkolach
w innowacyjnym kursie e-learningowym.

Od stycznia 2017 r. nasze Przedszkole im. Aniołów Stróżów uczestniczy w kursie e-learningowym „Skuteczne wspomaganie rozwoju umysłowego dzieci wraz z edukacją matematyczną i techniczną w przedszkolu” organizowanym przez Akademię Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej. (CZYTAJ DALEJ...)

 
Zajęcia z  sensoplastyki (06.11.2017) – gr. 4 – latków
Dzieciaki uwielbiają się brudzić,  przelewać, wylewać, mieszać, rzucać    i próbować. Wszyscy o tym dobrze wiemy, dlatego by sprostać oczekiwaniom naszych podopiecznych do przedszkola zaproszone zostały Panie, które   zorganizowały dla dzieci zajęcia z sensoplastyki. Na tym spotkaniu dzieci miały  okazję bawić się mąką i wodą z barwnikiem spożywczym co stworzyło ciecz  nienewtonowską. Później dorzucone zostały pozostałe składniki dobrej zabawy,  kolorowy makaron w różnych kształtach i kolorach. Przez godzinę dzieciaki  świetnie się bawiły, angażując w to wszystkie zmysły.  
30  października 2017 r. - Bal Wszystkich Świętych - grupa 4 – latków
30 października, w poniedziałkowe  przedpołudnie grupa 4-latków po raz pierwszy miała okazję uczestniczyć w Balu  Wszystkich Świętych. Na tą okazję rodzice przygotowali dzieciom stroje oraz  zdjęcia patronów w taki sposób, żeby chodź trochę przybliżyć swoim pociechom  Świętych których mamy. Od samego rana trwały na grupie przygotowania do balu.   Każdy przedszkolak prezentował swój strój oraz powiedział zdanie lub dwa na  temat postaci, którą jest. Odbyły się także zabawy i zagadki dotyczące Świętych  prezentowanych przez dzieci. Na zakończenie intensywnego przedpołudnia była  wyczekiwana zabawa
z animatorami na sali gimnastycznej, gdzie były tańce,  konkursy i wspólne śpiewanie.
Bal Wszystkich Świętych

30 października 2017 r. - Bal Wszystkich Świętych.
Tego dnia w przedszkolu było jak w niebie: dzieci ubrały się w stroje postaci świętych i swoich patronów miedzy innym gościliśmy … św. Józefa,  św. Ignacego Loyolę, św. Franciszka, św. Antoniego,
św. Kamila,  św. Michała Archanioła, św. Jadwigę,  św. Kingę, św. Łucję, św. Wiktorię, błogosławioną Karolinę Kózkównę, św. Helenę, błogosławioną Izabelę i wiele innych świętych i błogosławionych… .

Pośród niebieskiej scenerii na sali gimnastycznej odbywały się liczne zabawy i konkursy z iście anielską muzyką w tle. Nie zabrakło także okazji do tańca, gdyż zgodnie z zaleceniem św. Augustyna: „Istoto ludzka! Ucz się tańca. Bo inaczej, cóż poczną z Tobą aniołowie w niebie..." każdy miał okazję na zaprezentowanie swoich umiejętności na parkiecie.
Po części oficjalnej balu wszystkie grupy kontynuowały radosną zabawę ze swoimi wychowawcami w swoich salach,  przedstawiały  swoim kolegom i koleżankom sylwetki swoich patronów oraz ciekawostki z ich życia, rozwiązywały różne quizy
23 października 2017 r. – wyjazd do Teatru

       Dnia 23 października grupa 5 latków s. Kasjany Szalich i p. Kasi  Skrzydeł z naszego przedszkola wybrała się na wycieczkę do Teatru Kamienica  aby obejrzeć bajkę z cyklu „Bajki – Twórcze spotkania z wyobraźnią”.  pt.: „Czerwony Kapturek w wielkim mieście”. Jest to fascynująca, współczesna wersja „Czerwonego Kapturka” z Babcią, Mamą, Wilkiem i Internetem w tle. Zderza się tam tradycja ze współczesnością, po to, by mądrze bawić i przestrzegać. Duet JaHa - Hanna Kochańska w roli Anny Gajowej, rozbawiła nas do łez „…SPOKOJNIE…NIE TAK AGRESYWNIE !” a najmłodszym poprzez gafy pokazywała kto jest prawdziwym przyjacielem, jaki świat jest bezpieczny i przyjazny, jak poruszać się samemu po mieście i jak mądrze i świadomie korzystać z internetu. Rola złego policjanta przypadła w udziale męskiej części Duetu JaHA – Jackowi Zawadzie, który jako podstępny Wilczek zjada przepyszną babkę i w głębi duszy nie jest taki straszny na jakiego wygląda. W Czerwonego Kapturka wcieliła się 10 letnia Marysia Radolińska, która jest jedną z wielu aktorek które graja tą rolę - biła od niej dziecięca szczerość, radość i talent. Na scenie czuła się jak w domu a w swoją rolę weszła śpiewająco i pozostała w niej do samego końca.  Ten spektakl to nie tylko lekcja zachowania bezpieczeństwa w sieci i w mieście dla najmłodszych, gdyby byli z nami rodzice naszych dzieci mogliby się dowiedzieć  jakie zachowania u dzieci powinny wzbudzić ich czujność. Bohaterowie bajki zaprosili najmłodszych widzów  do wspólnych działań interaktywnych: muzycznych, aktorskich i ruchowych. Wybrani asystenci otrzymali zadania specjalne na scenie…Po warsztatach aktorzy zaprosili nas do wspólnych zdjęć … otrzymaliśmy również pamiątkowy autograf … Była to nasza pierwsza wspólna wizyta w teatrze, ale zapewne nie ostatnia!!!
Październik 2017 r.
„Trzeba iść do parku albo w las, jesień tam obdarzy każde z nas...”
Wrzesień i październik to czas złotej polskiej jesieni. Dzieci z grupy 5-latkow  p. Kasia Skrzydeł  p. Marzenka Zygmunt i s. Jakuba Sidletska wybrały się na na spacer w okolicę  naszego przedszkola by nazbierać darów jesieni  Była to pierwsza w tym roku dłuższa piesza wycieczka i warta była włożonego w nią wysiłku. Jesień na spacerze obdarzyła nas kasztanami, żołędziami i kolorowymi liśćmi z których dzieci zrobiły piękny szal dla„Pani Jesieni”. Dzieci miały okazję również wykazać się wiedzą przyrodniczą rozpoznając kasztanowce,  dęby , lipy i klony po liściach i owocach. Miło też było przytulić się do drzewa i poczuć jego korę na policzku i dłoniach. Najfajniejszą zabawą byłoby po prostu szuranie nogami w jesiennym dywanie z liści ale niestety pogoda nam na to nie pozwoliła…
Z rumianymi policzkami wróciliśmy do przedszkola na drugie śniadanie.
18 października 2017 r. - Warsztaty jesienne na grupie 4 - latków
18 października (w środę) odbyły się pierwsze w tym roku zajęcia otwarte dla rodziców dzieci uczęszczających do grupy 4 - latków. Podczas spotkania przedszkolaki wykazały się wiedzą zdobytą w grupie dotyczącą jesieni.  Rodzice mieli okazję podpatrzyć swoje pociechy jak funkcjonują na zajęciach oraz aktywnie uczestniczyć ze swoim dzieckiem, we wszystkich proponowanych zabawach przez s. Patrycję i z p. Magdą i wykonać pracę plastyczną – sowę.

12 października 2017 – zajęcia muzyczne “Mini playback  Show”
W naszym przedszkolu  odbyły się zajęcia muzyczne  na których  został przeprowadzony mini playback Show.
Dzieci z wielką swobodą uczestniczyły w tym spotkaniu, wcielając się w rolę  ulubionego idola, prezentując zarazem swój talent.
Spotkanie przygotowała i poprowadziła P. Anna Krawczykiewicz – pracująca  jako nauczyciel muzyki w naszym przedszkolu.  
2 października 2017 r. - Anioł Stróż
2 październik to wyjątkowy dla nas dzień, ponieważ świętowaliśmy patronalne święto Patrona naszego Przedszkola – Anioła Stróża. Nauka piosenki o Aniele Stróżu, warsztaty, gdzie każdy  robił swojego drewnianego aniołka, projekcja filmowa, rozwiązanie konkursu plastycznego i wreszcie quiz uważnego oglądania filmu z nagrodami – myślę, że sprawiły, iż każdy przedszkolak przeżył ten dzień w sposób wyjątkowy.
Wrzesień 2017 r. - Mini play back show na grupie 4 - latków
We wrześniu ku wielkiemu zdziwieniu grupy 4 – latków odbyły się mini występy na scenie przedszkolnej. Pani Ania rytmiczka przygotowała stroje
i piosenki, które dzieci z chęcią śpiewały i pokazywały. Wśród repertuaru nie zabrakło „Szła dzieweczka”, Maryli Rodowicz, Królowej śniegu czy hitu wakacyjnego „Despacito”. Dzieci z radością przebierały się w stroje, dopasowywały rekwizyty i improwizowały w rytm muzyki.
27 września 2017 r. - Baśniowe Sady Klemensa
Za grupą 4 - latków już pierwsza wycieczka. 27 września przedszkolaki pod czujnym okiem s. Patrycji i p. Magdy wybrała się do Podskarbic Szlacheckich gdzie znajdują się Baśniowe Sady Klemensa. Na miejscu na dzieci czekało moc atrakcji. Ogromna przestrzeń, ładna pogoda, miła atmosfera sprawiły, że ciężko było nam stamtąd wyjechać. Obiecaliśmy sobie, że na pewno kiedyś tam wrócimy. Bo warto! Zdjęcia pokażą Wam, czemu.
Wrzesień 2017 r. - Bajka o czystości
„Foszke czyścioszek” to przedstawienie, które mieliśmy okazję obejrzeć
w wykonaniu aktorek z Krakowa. Ciekawa przygoda hipopotama brudaska
i pani weterynarz, która w barwny sposób badała z dziećmi zwierzątka
i wypisywała receptę, co jest potrzebne, aby być czystym. Na zakończenie wspólny taniec z czyścioszkiem i jego przyjacielem oraz wszystkimi chętnymi dziećmi.

30 września 2017 r. – rajd rowerowy grupy 4 i 5 latków

Rodzice, dzieci i nauczyciele z nowo utworzonej grupy 4 i 5-latków z wielką radością powitały rozpoczynającą się jesień. W sobotę 30 września br., dzieci razem z całymi rodzinami oraz z wychowawcami grupy s. Immakulatą Podczasiak i panią Edytą Rybak wzięły udział w rajdzie rowerowym. Przed wyruszeniem w drogę, uczestnicy w modlitwie powierzyli siebie opiece Świętego Anioła Stróża– Patrona Przedszkola. Niektóre czterolatki samodzielnie pokonały sześciokilometrową trasę, a na miejscu docelowym rajdu na placu zabaw miejscowości Opypy, na grupę czekały ciepłe kiełbaski i inne smakołyki. Dodatkową atrakcją dla dzieci i ich rodzin były wspólny taniec i wesołe konkursy: jedzenie kiełbasy na czas, naklejanie kolorowych piegów czy bieg z piłeczką na łyżce. Po skończonej zabawie szczęśliwe dzieci wraz z rodzicami i nauczycielami powróciły do domów na rowerach i samochodami.
Moja pasja - motocykle
15 września 2017 o swojej niezwykłej pasji – motocyklach opowiedział nam tata Ignacego.  Pan Marcin przynosząc pełne wyposażenie motocyklisty sprawił, że dzieci miały okazje zobaczyć, dotknąć, przymierzyć chociażby rękawice, kaski czy ochraniacze. Radości nie było końca, gdy po zakończonej prezentacji wyszliśmy na dwór, gdzie tata czekał na podwórku z prawdziwym motocyklem
i mogliśmy usiąść przed kierowcą i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

27 maja br.
W dniu 27 maja w naszym przedszkolu  obchodziliśmy Dzień Rodziny. Wszystkie grupy zorganizowały występy taneczno  muzyczne dla rodziców. Każda grupa wiekowa miała swój strój i kolor odpowiedni  do charakteru przedstawienia. Rodzice zorganizowali przepyszny poczęstunek:  gorący żurek, pieczone ziemniaczki, kiełbaski i coś słodkiego. Po części   oficjalnej wspólnie bawiliśmy się  i uczestniczyliśmy w konkurencjach   organizowanych przez. s. Kasjanę i p. Marka tj. przeciąganie liny, siatkówka i  skoki w workach. Jedną z głównych atrakcji było strzelanie z wiatrówki. Słodkim  dodatkiem była również wata cukrowa i lody. Tego dnia dopisała nam piękna pogoda  i wyśmienite humory aż do samego końca rodzinnego  spotkania.
Wycieszka do Skansenu
W poniedziałek 15 maja Przedszkolaki z grupy 6 „B” z opiekunami: s. Wennancją, s. Korneliuszą i p. Agnieszką pojechały na wycieczkę do Skansenu - „Gościniec Wiecha” w Kawęczynie.
Po przyjeździe na miejsce zostaliśmy powitani staropolskim obyczajem chlebem i solą przez Gospodarza. Następnie odbyliśmy przejażdżkę bryczką po terenie skansenu. Widzieliśmy łąki, ogrody i wiatraki. Oglądaliśmy starodawne wyposażenie domu, zwiedziliśmy chłopskie chaty. Zwróciliśmy uwagę na klepisko pełniące funkcję podłogi, słomiane sienniki na łóżkach, stare piórniki i teczki ówczesnych dzieci oraz inne sprzęty domowego użytku . W środku było pokazane jak dawniej mieszkali ludzie. W niektórych chatach było kolorowo i przytulnie. Następnie poszliśmy obejrzeć dawną szkołę. Dowiedzieliśmy się także jak wygląda praca w kuźni i jak kiedyś wyrabiało się chleb i masło. Trochę zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do przedszkola. Wycieczka bardzo nam się podobała. Zachęcamy każdego do zwiedzania skansenu w Kawęczynie.
Zielone Przedszkole - maj 2017
Grupa 6 A wraz z s. Kasjaną, p. Wiolą i p. Edytą wybrała się na 3 dniowe Zielone Przedszkole do Zakątka Gongolina, które odbyło się w dniach od 10 do 12 maja 2017 r. Jest to spokojne miejsce na łonie natury, położone nad malowniczym stawem, gdzie spotkaliśmy się nie tylko z pięknymi widokami i miłą atmosferą, ale również z bardzo otwartymi i oswojonymi  zwierzakami, co dla dzieci było istną frajdą. Dodatkową atrakcją była możliwość nakarmienia zwierzaków przez nasze pociechy. Każdy dzień pobytu niósł ze sobą mnóstwo atrakcji tj. warsztaty ceramiczne, kulinarne (nauka zdrowego odżywiania się połączona z degustacją) oraz warsztaty strzeleckie. Dowiedzieliśmy się nawet jak zrobić węża z siana. Dzieci były pod ogromnym wrażeniem tego miejsca, do którego z pewnością kiedyś powrócą.
Kwiecień 2017 r.

21 kwietnia 2017 r. odbyła się VI edycja Konkursu Recytatorskiego: ,,Malowanie Słowem”, którego organizatorem jest Przedszkole Nr.4 im. Króla Maciusia Pierwszego w Grodzisku Maz. Spośród  wszystkich uczestników Konkursu dwa pierwsze miejsca w dwóch kategoriach wiekowych przyznano dzieciom z naszego przedszkola: Sarze Leszczyńskiej z gr. 5-latków (grupa S. Sabiny) i Bartoszowi Uziębło z gr.6B (S.Wenancji). GRATULUJEMY
Konkurs Taneczny  RYTM w Błoniu – kwiecień 2017 r

22 kwietnia br. 22 dzieci z grupy  6A i 6B wzięło udział w Przeglądzie Tanecznym W Błoniu, który odbył się już po raz ósmy. Nasze dzieci stanęły przed trudnym zadaniem , ponieważ miały zmierzyć się 13 innymi grupami dzieci występującymi na parkiecie.
Po czujnym okiem P. Jarka Koryckiego i s. Kasjany – przygotowujących do występu oraz przy wsparciu s. Wenancji i rodziców , dzieci pięknie wywiązały się z tego zadania.
Sambę , Cza-czę i HIP – hop wykonały w taki sposób że wytańczyły złoty puchar i nagrody indywidualne .
Wydarzeniu towarzyszyło wiele emocji , które na końcu zamieniły się w wielka radość i dumę .
Dzieci uradowane i bogate o nowe doświadczenie powróciły z rodzicami do domów.
Kwiecień 2017 r. - FINAŁ KONKURSU -  „SOPRANEM I BASEM”

20 marca 2017 r w naszym przedszkolu odbyły się eliminacje do XIV Powiatowego Konkursu Muzycznego „ Sopranem i Basem „ CZYLI POLSKA PIOSENKA NA GRODZISKIEJ SCENIE wzięło w nim udział aż 20 uczestników z czego zaś 12 –ścioro uczestników prezentowało nas w kolejnym etapie Konkursu, który odbył sie w szkole w Adamowiźnie. Finałowe rozstrzygnięcie Konkursu odbyło się na grodziskiej scenie w Centrum Kultury w Grodzisku Maz. Pośród naszych uczestników Jagoda Wieczorek  zajęła I miejsce a nagrodą  była „ ZŁOTA NUTKA „ pozostali uczestnicy wygrali II i III oraz wyróżnienia.   Można zobaczyć relacje  przebiegu konkursu z filmiku który jest na stronie naszego przedszkola.  Zachęcamy!

Finał konkuru "Sporanem i Basem"

Marzec 2017 r.
W dniu 23 marca 2017 r. wszystkie grupy pojechały do Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim na spektakl:
" Dziwne opowieści z dziadunia teczki"  na podstawie wierszy J. Brzechwy.
Marzec 2017 r.
Dnia 17 marca br. dzieci z gr. 5 i 6B miały możliwość zobaczenia prawdziwej szkoły muzycznej w Grodzisku Mazowieckim i dotknąć instrumentów. Pani prowadząca zajęcia zachęcała dzieci do muzykowania juz od najmłodszych lat.
Marzec 2017 r.
Konkurs "Sopranem i Basem" odbył sie w dwóch etapach. Dnia 16 marca dzieci zostały przesłuchane i zakwalifikowane do II etapu, który odbył się 27 marca w szkole podstawowej w Adamowiźnie.

Finał konkuru "Sporanem i Basem"

Marzec 2017 r.
15 marca 2017 wszystkie dzieci naszego przedszkola miały możliwość poznania udzielenia pierwszej pomocy pod kierunkiem ratownika medycznego
Marzec 2017 r.

Dzieci z grupy 6 „B” miały okazję zobaczyć proste, a zarazem ciekawe i bardzo efektowne doświadczenia chemiczne prowadzone prze Panią Magdę . Obserwowały między innymi jak woda zabarwia się na różne kolory pod wpływem odczynników chemicznych oraz jak powstaje para. Przedszkolaki dowiedziały się od specjalistów jak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas przeprowadzania doświadczeń chemicznych.
Eksperymenty budzą w dzieciach ciekawość świata, oswajają z nieznanymi dotąd zjawiskami i procesami oraz dostarczają dużo radości, ponieważ maluchy uwielbiają odkrywać to, co nowe i nieznane. Najlepiej uczymy się, gdy odkrywamy, doświadczamy i działamy, dlatego to spotkanie było niezwykle wartościowe dla małych odkrywców.
Marzec 2017 r.

W dniu 8 marca ,w grupie 6 „B” odbyła się już III edycja warsztatów z gliną. Przedszkolaki wzięły udział w zajęciach plastycznych prowadzonych przez Panią Justynę. W czasie spotkania dzieci dowiedziały się jakim bogactwem naturalnym jest glina, gdzie występuje oraz do czego służy. Doświadczyły jak doskonałym materiałem do zabawy jest glina. Tematem przewodnim była Wielkanoc. Dzieci samodzielnie zrobiły Baranki Wielkanocne. Poprzez lepienie, ugniatanie, szczypanie dały upust swojej wyobraźni i przeżyły radość tworzenia, rozwijając przy tym motorykę palców i dłoni. Wymagało to zaangażowania dzieci, cierpliwości i koncentracji. Powstały niepowtarzalne prace. Zabawa z gliną naturalną okazała się doskonałą formą aktywności dziecięcej.
Luty 2017 r.

Dzieci nie muszą wyjeżdżać poza teren przedszkola, by cieszyć się zimową aurą. Tegoroczna zima płata nam figle, raz jest ciepło, a raz mroźno. Dlatego korzystając z jej uroku postanowiliśmy pobawić się na śniegu. Spośród ulubionych zabaw podopiecznych w przedszkolnym ogrodzie, czołowe miejsce zajmuje oczywiście lepienie bałwana. Ruch w czasie zimy nie tylko hartuje, ale i poprawia sprawność,, poprawia humor i dostarcza niezapomnianych przeżyć.Jak wspaniale bawiły się na dworze w zimowe
przedpołudnie Przedszkolaki z grupy 6 "B' widać na naszych zdjęciach :)
Luty 2017 r. – Bal karnawałowy

28 lutego, jak co roku, odbył się w naszym przedszkolu Bal Karnawałowy. Zabawa była wyśmienita, a to za sprawą p. Rafała Folwarskiego, który cały bal poprowadził w atmosferze Bożej radości.
Styczeń 2017
Kolędowanie dla seniorów z Grodziska Maz.
 
Szukaj
Copyright 2015. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego