Aktualności z Kamerunu - Zgromadzenie Sióstr Opatrzności Bożej

Przejdź do treści

Aktualności z Kamerunu

Misje > Kamerun
Kolejne nowicjuszki w Kamerunie
Wspólnota nowicjatu w Ayos w Kamerunie powiększyła się o trzy Siostry. 8 grudnia o godz. 10.00 w kaplicy zakonnej odbył się obrzęd obłóczyn. Postulantki otrzymały habit zakonny, Pismo Święte i nowe imię: Nadage Anga – s. Sebastiana, Jeannine Nzenga Shay – s. Faustyna, Carine Chah Kanyi – s. Aleksja.
Następnie o. Wojciech Jeziorski OSPPE, Proboszcz pw. św. Marcina w Ayos, przewodniczył Mszy św. w intencji nowych Sióstr. Wraz nim Eucharystię sprawował ks. Michał Chutkowski- proboszcz Parafii pw. Najświętszego Sakramentu w Essiengbot.
Po modlitwie s. Sebastiana, s. Faustyna i s. Aleksja ze śpiewem na ustach, w radosnym, tanecznym pochodzie przeszły do nowicjatu, gdzie będą odbywać dalszą formację. W tym pięknym wydarzeniu uczestniczyły Siostry z każdej wspólnoty misyjnej wraz z wszystkimi grupami formacyjnymi.
Poświęcenie sierocińca w Ayos
Sierociniec w Ayos został poświęcony przez bpa Josepha Marii Ndi Okalla, ordynariusza diecezji Mbalmayo, w niedzielę 12 listopada 2023 r. Ksiądz Biskup przewodniczył Mszy św. odpustowej, zawierzając Panu Bogu również sierociniec oraz dzieci, które znajdują w nim dom i opiekę, oraz Siostry, które im posługują. Podczas Eucharystii Siostra Dyrektor Amadeusza Sowińska otrzymała specjalne błogosławieństwo na zadania, które zostały jej powierzone. Wcześniej Ksiądz Biskup spotkał się z dziećmi, które przywitały go śpiewem i tańcem. Cała uroczystość przebiegała w radosnej atmosferze dziękczynienia Bogu za Jego troskę i dobroć, którą za pośrednictwem misjonarzy i ludzi Jemu oddanych, obdarza dzieci pozbawione opieki rodziców.
Rozpoczęcie postulatu w Kamerunie
W uroczystość Zwiastowania NMP w Ayos w Kamerunie zostały przyjęte do postulatu cztery aspirantki: Nadage Ango, Emilienne Masakana, Jeannine Nzenga i Chah Carine Kanyi.
Podczas obrzędu aspirantki wyraziły prośbę o to, by mogły przeżyć w naszym Zgromadzeniu okres formacji postulanckiej i uczyć się naśladować Chrystusa Pana czystego, ubogiego, posłusznego Ojcu i oddanego modlitwie.
Pierwsze śluby Sióstr Opatrzności Bożej w Kamerunie
Cztery Siostry nowicjuszki w Ayos w Kamerunie: s. Michalina Ndong Nengi, s. Filomena Nquize, s. Ignacja Nkong Adia i s. Beata Ngeh Naboh, złożyły pierwszą profesję zakonną na ręce przełożonej generalnej Matki Haliny Modelskiej.
 
Dla Zgromadzenia to powód do radości, dziękczynienia Bogu i świętowania. Jest to również wydarzenie o znaczeniu historycznym, ponieważ są to pierwsze Siostry z Afryki, które złożyły śluby w naszej rodzinie zakonnej. Uroczystość odbyła się 23 listopada, w 117. rocznicę śmierci naszej Matki Założycielki.
Obchody 200. Rocznicy urodzin matki Założycielki w Kamerunie
Siostry Misjonarki, a także nowicjuszki i postulantki świętowały w Ayos dwusetne urodziny Matki Założycielki. 24 lipca 2022 r. podczas Mszy św. o godz. 11:00 Siostry dziękowały Bogu za dar życia Sługi Bożej i piękne owoce jej wiary i bezgranicznego zaufania Bogu, do których to owoców należy również posługa misyjna Zgromadzenia podejmowana na kameruńskiej ziemi. S. Ignacja przedstawiła parafianom historię życia Matki Mirskiej. Okolicznościowe dekoracje w kościele oraz w kaplicy zakonnej pomagały w przeżywaniu tego wielkiego zgromadzeniowego święta. Po Mszy św. jej uczestnicy zostali zaproszeni na wspólny posiłek, natomiast wieczorem wzięli udział w modlitwie, podczas której zanoszono do Pana Boga prośby m.in. o dar nowych powołań.
Pielgrzymka młodzieży
Pozdrawiam serdecznie z naszej misji w Essiengbot. Od dawna nie macie od nas żadnych nowin, ale już jestem.
Od wczoraj jesteśmy na pieszej pielgrzymce młodzieżowej. Jak co roku w lutym ruszamy w drogę pokutną ku nawróceniu. W tym roku rozważamy słowa: „Jezu, oto jestem, by Ci służyć moją młodością”.
Niestety z powodu wciąż trwającej pandemii nasza pielgrzymka odbywa się jedynie w dekanatach. Nasz dekanat to cztery parafie: Parafia Najświętszego Sakramentu w Essiengbot, św. Filipa Apostoła w Somalomo, św. Józefa w Messamenie oraz Parafia Miłosierdzia Bożego w Atok. Nasza pielgrzymka rozpoczęła się Mszą św. w Essiengbot. Następnie dojechaliśmy autem do Kodjans –  wioski, która należy już do Parafii Miłosierdzia Bożego. Następnie szliśmy 17 km do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Atoku.
Mocne słońce towarzyszyło nam cały czas. Z łaską Bożą dotarliśmy do celu – umęczeni, ale szczęśliwi...
W tym roku towarzyszyły nam nasze Siostry Nowicjuszki.
Całe nasze kochane Zgromadzenie polecamy Miłosierdziu Bożemu. Z uśmiechem, s. Annuncjata
Uroczystość Bożego Ciała i odpust parafialny
W niedzielę 6 czerwca przezywaliśmy Boże Ciało oraz odpust naszej parafii. O godz. 9.00 rozpoczęła się Eucharystia której przewodniczył ks. Michał Chutkowski, wikary posługujący w naszej wspólnocie parafialnej, oraz dziekan ks. Franciszek Filipiec MIC. Podczas Mszy św. jedenaścioro dzieci zostało przyjętych do wspólnoty Kościoła poprzez chrzest święty. Nie brakowało również tradycyjnych śpiewów i tańców. Po Mszy św. odbyła się procesja eucharystyczna. Było bardzo uroczyście, o czym można się przekonać, oglądając zdjęcia.
Pozdrawiam serdecznie. Z modlitwą s. Annuncjata Waszewska
Pierwsza Komunia Święta w Essiengbot
W parafii Najświętszego Sakramentu w Essiengbocie 25 kwietnia odbyła się uroczystość Pierwszej Komunii Świętej. Przystąpiło do niej 19 dzieci z różnych klas szkoły podstawowej i dwoje uczniów szkoły średniej. Mszy św. przewodniczył Ksiądz Proboszcz Eugeniusz Bednarek.
Był to dzieci wspaniały dzień. Dzień wieńczący trud uczestnictwa w sobotnich porannych katechezach oraz w katechezach szkolnych. Wzięcie w nich udziału wiązało się z niemałym wysiłkiem, zwłaszcza dla tych dzieci, które musiały pokonywać kilka kilometrów, by dotrzeć na katechezę. Pragnienie przyjmowania Pana Jezusa było na szczęście silniejsze.
Dzieci z ogromnym przejęciem przystępowały do Komunii św. udzielanej pod dwiema postaciami.
Uroczystość zakończyła się wspólnym posiłkiem z chłodzącym napojem, który jest ogromnym rarytasem w wiosce, w której nie ma światła.  
Stroje dzieci pierwszokomunijnych zostały ofiarowane przez warszawską parafię. Jesteśmy bardzo wdzięczni za ten dar.
Pozdrawiamy serdecznie i pamiętamy w modlitwie.
S. Regina
Pielgrzymka młodych
W dniach 19-21.02.2021 r. odbyła się pielgrzymka młodych, której hasło brzmiało: SOLIDAIRE AVEC MON FRÈRE COMME LE CHRIST, tzn. W solidarności z bratem tak jak Chrystus. W tym roku ze względu na pandemię pielgrzymka była trochę inna niż zwykle. Przeżywaliśmy ją wspólnie z parafią Somalomo. W pielgrzymce uczestniczyły 54 młode osoby, dwóch księży i s. Annuncjata.
Sens i znaczenie tematu pielgrzymki tłumaczył nam o. Paweł Rawski, marianin z Atok, który pielgrzymował wraz z pięcioma braćmi postulantami. Wśród jej uczestników był również ks. Michał Chutkowski, wikary z naszej parafii. Program pielgrzymki był jak zawsze bardzo bogaty w wydarzenia. Najważniejszym jego punktem była Msza św. i adoracja Najświeższego Sakramentu. Odwiedzili nas również goście ze stolicy: Szef naszej wioski, który jest lekarzem, oraz pan Bazyl Mengo, założyciel organizacji zwalczającej używanie i rozpowszechnianie narkotyków i używek w Kamerunie, którzy podzielili się z młodzieżą swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniem. Młodzi ludzie okazali wiele zainteresowania ich wykładami, a następnie zadali prelegentom wiele ciekawych pytań.
Wieczorem w sobotę odbył się koncert i konkurs na najlepsza piosenkę pielgrzymki, który wygrali bracia marianie.
Bogu niech będą dzięki za ten czas i młodych, którzy szukają Jezusa.
Z pozdrowieniami z Essiengbot
s. Annuncjata Waszewska
Obchody Dnia Chorego
Jak co roku nasza parafia i przychodnia obchodziła Święto Chorych. 11 lutego o godz. 10.00 wraz z ks. Michałem Chutkowskim i młodymi wyruszyłam na wioski, aby odwiedzić naszych chorych. Odwiedziliśmy prawie 40 osób w 13 wioskach.
Radość spotkania była nie do opisania, u niektórych pojawiły się nawet łzy. To były piękne chwile.
Po powrocie jedna z dziewcząt, która towarzyszyła mi w tej wyprawie, wyznała: „Siostro, dziękuję za ten dzień. Jestem wdzięczna, że Siostra mnie ze sobą zabrała. Po raz pierwszy w życiu byłam przy drugim człowieku zupełnie bezinteresownie. Wróciłam inna”. To kolejny dowód na to, że więcej radości jest w dawaniu niż w braniu.
Pozdrawiam gorąco z Essiengbot
S. Annuncjata Waszewska
Wizyta Trzech Króli
Pozdrawiamy serdecznie z Essiengbot.
Do nas Trzej Królowie przyszli już w niedzielę 3 stycznia i wraz z nami uczestniczyli we Mszy św. Radości nie było końca, gdyż Monarchowie po raz pierwszy zatrzymali się u nas na wsi.
Z modlitwą i pozdrowieniami
s. Regina Kozioł i s. Annuncjata Waszewska
Pielgrzymka dzieci w Essiengbot
W dniach od 28 do 30 grudnia w Essiengbot odbyła się pielgrzymka dzieci. Każdego roku to wydarzenie miało miejsce w Sanktuarium Matki Bożej w Nguelemendouka. Gromadziła ona do 2000 osób. Ze względu na trwającą pandemię Ksiądz Biskup odwołał tegoroczną pielgrzymkę do Nguelemendouka, dlatego 185 dzieci z naszej i sąsiedniej parafii Somalomo zgromadziły się w Essiengbocie. Temat pielgrzymki brzmiał: „Jedność z bratem w Chrystusie”. Eucharystii przewodniczył nasz Ksiądz Proboszcz Eugeniusz Bednarek, przypominając, że jedność winna rozpocząć się w codziennej modlitwie oraz wzajemnej współpracy i dobrym słowie. Wiele dzieci przybyło do centrum parafii po raz pierwszy z odległych wspólnot (o 16, 20 a nawet 40 km). Dzieci z najdalszych wiosek zostały przywiezione samochodami. Mali pielgrzymi uczestniczyli w modlitwie, dawali świadectwa i słuchali świadectw innych, wspólnie spożywali posiłki i uczestniczyli w kiermaszu.
Świąteczne odwiedziny chorych
 
Pozdrawiam świątecznie z naszej misji w Essiengbot.
 
Dziś, w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, wraz z młodymi ludźmi z naszej parafii udałam do kilku naszych chorych starców, by choć trochę umilić im Święta i by poczuli, że nie są sami. Odwiedziliśmy trzy najbardziej potrzebujące osoby. To były piękne, miłe i radosne spotkania.
 
Dodam, że młodzież z wielkim zaangażowaniem włączyła się w przygotowanie upominków dla naszych chorych. Każdy dołożył się do drobnego upominku w postaci mydła do mycia się i prania. Dziewczęta już z samego rana przygotowały planteny z rybą w sosie pomidorowym, by każdy mógł dostać coś do jedzenia. Radość naszych chorych była wielka, bo na ich twarzach widać było łzy wdzięczności.
 
NIECH BOŻE NARODZENIE TRWA W NASZYCH SERCACH!
 
Z modlitwą i pozdrowieniami s. Annuncjata Waszewska z Essiengbot
Młodzi Świata w Essiengbot
Szczęść Boże,
Pozdrawiamy ciepło, a nawet gorąco, z naszej cudnej misji w Essiengbot.
Świat sparaliżowany Covidem traci głowę, a czasem i wiarę. A my tu, w naszym lesie, żyjemy jak u Pana Boga za piecem.
Od 12 do 13 grudnia grupa młodzieżowa JEUNE DU MONDE (Młodzi Świata) rozpoczęli oficjalnie swoją działalność w naszej parafii.
Nie było tłumów, ale 15 młodych, otwartych, chętnych zrobić COŚ dla Jezusa osób. Nasze spotkanie rozpoczęło się od konferencji Księdza Proboszcza, było też coś dla zdrowia, w tym trochę gimnastyki😉. Nie zabrakło też adoracji Najświętszego Sakramentu i modlitwy.
Może uda nam się choć trochę zmienić „oblicze tej ziemi”.
Pozdrawiam i łączę się w modlitwie z Wszystkimi naszymi Przyjaciółmi i Dobrodziejami, a także z każdą Siostrą Opatrzności Bożej gdziekolwiek jest.
S. Annuncjata Waszewska z Essiengbot
Przyjęcie do postulatu w Kamerunie
W Uroczystość Zwiastowania Pańskiego nasze cztery aspirantki zostały przyjęte do postulatu. Obrzęd przyjęcia odbył się w zakonnej kaplicy w Ayos. S. Celestyna, mistrzyni początkowych etapów formacji, wręczyła postulantkom medalik Niepokalanej. Następnie, podczas wspólnej modlitwy różańcowej oddałyśmy wszystkie nasze postulantki w opiekę Maryi. Niech Bóg będzie uwielbiony w każdej z nich.
                                                                      Siostry z Ayo
Poświęcenie domu formacyjnego w Ayos
We wtorek 25 lutego br. odbyło się poświęcenie nowo wybudowanego domu formacyjnego w Ayos. Poświęcenia dokonał o. Wojciech, paulin, tuż po uroczystym przecięciu wstęgi.
Jesteśmy ogromnie wdzięczne Bożej Opatrzności za pomyślne ukończenie budowy domu, w którym aspirantki pod czułym i troskliwym okiem s. Celestyny, mistrzyni początkowych etapów formacji, będą wzrastać duchowo. Niech Bóg będzie uwielbiony za wszelkie dobro, jakiego dokonuje!
Piesza pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Nadziei
W dniach 17-22 lutego odbyła się piesza pielgrzymka młodych do Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Nadziei w Nguelemenduka, w której wzięły udział delegacja najmłodszych członkiń dwóch naszych kameruńskich wspólnot. W tym roku młodym pielgrzymom towarzyszyło hasło: „Młody człowieku, szanuj swe życie”. Pielgrzymka rozpoczęła się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Atoku.
W czasie jej trwania nie brakowało śpiewu, radości, zapału, ciekawych pomysłów i modlitwy w powierzonych intencjach. Z Bożą pomocą wszystkie całe i zdrowe dotarłyśmy do celu. Dla naszych aspirantek i s. Amadeuszy była to pierwsza pielgrzymka po kameruńskiej ziemi. Był to również czas pełen doświadczeń, trudu, radości i zawierzenia Opatrzności. Wszystko jest łaską. Bogu niech będą dzięki!
                                                          s. Dariusza, s. Amadeusza oraz aspirantki
Wizyta u chorych z okazji Światowego Dnia Chorego
Pozdrawiam serdecznie z naszej misji w Essiengbot i chce podzielić się z Wami Kochanie Siostry i Wszyscy Kochani Przyjaciele naszej misji tym, co się u nas ostatnio działo. A działo się sporo ️!
11 lutego obchodziliśmy wraz z całym Kościołem Powszechnym Święto Chorych i mimo że obecnie w Essiengbot nie ma naszej pielęgniarki, s. Annuncjaty Waszewskiej, to wraz z Księdzem Proboszczem i pielęgniarzem z naszej przychodni złożyłam wizytę chorym w naszej okolicy. To było dla nich prawdziwe święto, a dla mnie wielkie przeżycie i jedyne w swoim rodzaju doświadczenie bycia blisko człowieka chorego i samotnego. Sami zobaczcie naszą radość i wzruszenie.
Bogu niech będą dzięki za to, co się wydarzyło i dzieje poprzez nasze ręce i serce!
Z modlitwą i uśmiechem
s. Dariusza Dąbrowska – prawie pielęgniarka😉 z Essiengbot
Kolęda
W Uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia 2020 r., w naszym domu oraz domu ojców paulinów odbyła się kolęda. Towarzyszył jej orszak Trzech Króli wraz ze świętą Rodziną i aniołami.
Korowód dotarł również do ośrodka zdrowia, gdzie jego uczestnicy modlili się i kolędowali z chorymi.
Był to piękny czas modlitwy, śpiewu i radości z narodzin Pana Jezusa.
                                                                                             Siostry oraz aspirantki z Ayos
Jasełka
Spotkanie formacyjno-powołaniowe
Spotkanie formacyjno-powołaniowe dla dziewcząt odbyło się w naszym domu w Ayos w dniach 2-4 stycznia 2020 r. Wzięło w nim udział 11 dziewcząt z naszej oraz sąsiedniej parafii.
Rozpoczęło się ono adoracją Najświętszego Sakramentu w kościele parafialnym. Następnie s. Celestyna przybliżyła młodzieży historię naszego Zgromadzenia. W dalszej części spotkania aspirantki, które przez cały czas towarzyszyły dziewczętom, podzieliły się z nimi swoim doświadczeniem odkrywania powołania i przebywania we wspólnocie zakonnej.
Ojciec Robert, paulin, wygłosił konferencję, a następnie odpowiadał na zadawane pytania. Wspólne posiłki, modlitwa, Eucharystia stały się okazją do zawiązania wspólnoty i bliższego poznania istoty życia zakonnego. Z kolei wspólna rekreacja pokazała, ile energii i radości ma tutejsza młodzież.
W podziękowaniu dla s. Celestyny dziewczyny przygotowały specjalny taneczny program. Spotkanie zakończyło się wspólnym śniadaniem.
Niech Bóg będzie uwielbiony we wszystkim, czego w tym czasie pozwolił doświadczyć nam i przybyłym do nas dziewczętom.
Siostry oraz aspirantki z Ayos
Bogu niech będą dzięki...
8 września 2019 r. minęło 20 lat od chwili, kiedy cztery siostry naszego Zgromadzenia rozpoczęły pracę misyjną w Kamerunie. Dziękczynna Msza św. za 20 lat pod przewodnictwem ks. Bp Jana Ozgi została odprawiona na misji w Essiengbot, gdzie zaczęłyśmy naszą posługę misyjną. Nawet nie sądziłyśmy, że miejscowi tak dobrze pamiętają dzień naszego przybycia do nich. Z tej okazji przygotowali dla nas życzenia i prezenty. Od szefa wioski otrzymałyśmy świnię, od nauczycieli, pielęgniarzy, dzieci i innych grup parafialnych kury, koguty, banany i orzeszki ziemne oraz kwiaty. Była to dla nas wielka niespodzianka. My też doskonale pamiętamy dzień naszego przybycia do Kamerunu i początki naszej pracy misyjnej. Nie sposób wymienić wszystkich ludzi, z którymi współpracowałyśmy przez te lata i nie sposób wymienić dobra, które Bóg zdziałał dla nas i przez nasze ręce. Bogu niech będą dzięki za te 20 lat naszej pracy misyjnej.
Siostry z Essiengbot i Ayos
Kamerun - Ayos, 11 maja 2019 r.
W tym dniu na naszej misji odbyło się zakończenie roku działalności grupy dziecięcej - CoopMonde. Dzień ten był pełen radości dla naszych dzieci. Oprócz wesołych zabaw, tańców i śpiewów, były pogadanki edukacyjne przygotowane przez opiekunów grup oraz możliwość obejrzenia filmu i zjedzenia obfitego posiłku. Niedawno otrzymałyśmy z Polski przesyłkę z kisielami, które zebrały polskie dzieci. Dzisiaj nasze dzieci miały okazję spróbować smaku kisielu, oraz mogły zabrać kisiel w torebce do swoich domów, by potem przygotować go dla swojego rodzeństwa, (wcześnie otrzymały instrukcje sposobu przyrządzania). Serdecznie dziękujemy ofiarodawcom z Polski.

Ayos – pielgrzymka do Sankturaium Bożego Miłosierdzia
Dnia 26 kwietnia 2019 r. z naszej Parafii św. Marcina w Ayos wyruszyła piesza pielgrzymka do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Atoku.
Temat tegorocznej pielgrzymki brzmiał: SAKRAMENTY JAKO ŹRÓDŁO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO.
W tym roku pielgrzymowała rekordowa liczba – bo aż 310 pielgrzymów.
W większości byli to młodzi ludzie.
Cieszy nas to że właśnie młodzież nie szczędziła  sił, by iść i prosić o Miłosierdzie Boże dla siebie i swoich rodzin.
Bogu niech będą dzięki
s. Celestyna s. Dariusza i aspirantka Modesta
Essiengbot - kwiecień 2019 - Pielgrzymka do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia
Pozdrawiam bardzo serdeczne z trasy pielgrzymkowej. Dzisiaj w godzinach porannych wyruszyliśmy w drogę do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Minął pierwszy dzień w słońcu i kurzu. Poza nami 35km. Jutro kolejny dzień. Grupa powiększy się gdyż dołączaja do nas osoby z Messameny. Pomimo zmęczenia, pielgrzymi są radośnie i pełni pokoju.
Szczęść Boże
S.Regina
Triduum Paschalne w Essiengbot w Kamerunie kwiecień 2019 r.
                          W dniach od 8 do 11 kwietnia, korzystajac z dwutygodniowej przerwy w nauce, zaprosilysmy do naszej wspolnoty w Essiengbot dziewczeta, zainteresowane zyciem zakonnym. Na spotkanie zglosilo sie 7 dziewczat. Trzy z naszej wioski Essiengbot i cztery z Ayos. Powstala wspolnota, ktora wydawala sie mieszkac juz od dluzszego czasu a tak naprawde spedzily ze soba trzy pelne dni. Dom zakonny wypelnil  sie gwarem i ogromna radoscia, ale rowniez modlitwa, spiewem i milczeniem. Dziewczeta uczyly sie wzajemnie, odkrywajc zycie zakonne i siebie. Czas uplynal bardzo szybko, a na koniec nie zabraklo uronionej lzy.  Mamy nadzieje, ze siane ziarno nie obumrze, lecz wyda owoc, wedlug Bozej woli. Niech Boza Opatrznosc czuwa nad kazda z nich i zrasza swa laska serca.  Pozdrawiamy bardzo goraco i zalaczamy kilka zdjec.
                                                                                             Siostry z Essiengbotu

Essiengbot luty 2019 – pielgrzymka młodych do Matki Bożej Dobrej Nadziei

W tym roku to już 28 edycja pielgrzymki młodych do Matki Bożej. Z naszego dekanatu ruszyło 54 pielgrzymów, z parafii 4 . Dyrektorem był O. Paweł Rawski MIC z parafii Miłosierdzia Bożego z Atok, a S. Annuncjata Waszewska po raz pierwszy była pielgrzymem - kierowcą. Nie było lekko bo upal i kurz utrudniał maszerowanie ale w końcu to pokuta. Zaszliśmy cało i zdrowo na czwartek 21 lutego by wraz z młodymi całej diecezji modlić się o pokój i chrześcijańskie autentyczne życie. Temat tegorocznej pielgrzymki: "młody człowieku czy wierzysz że Sakramenty są źródłem łaski i autentycznego życia chrześcijańskiego?" to trudne pytanie a jednocześnie zadanie dla naszych młodych. Życie sakramentalne młodych Kameruńczyków to temat wciąż budzący wiele dyskusji i pytań.

W sobotę 23.02 dołączył do nas nasz Ks. Bp Jan Ozga który zaproponował młodym by byli jak gwiazdy dla innych, gwiazdy które świecą Chrystusem. Po uroczystej Eucharystii wróciliśmy szczęśliwie do domu. Niech Pan Bóg będzie uwielbiony.

Z modlitwą s. Annuncjata Waszewska z Essiengbot
Essiengbot -Luty 2019 - Dzień Chorych
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z Dnia Chorego przeżywanego razem z naszymi chorymi na wioskach. Dzień ten był organizowany przez Ośrodek zdrowia w Essiengbot.
Ayos – luty 2019
W dniach od17 do 18 lutego na naszej misji w Ayos odbylo sie spotkanie dla dzieci z grupy modlitewnej ,,Dzieci Swiata".
W spotkaniu tym uczestniczyło 130 dzieci. Do wspólnego świętowania zaprosilismy także dzieci z sasiedniej parafii ktora jest oddalona od naszej misjii 52 km (Akonolinga).
Oprocz modlitwy byl czas na wspólną rekreację. Dzieci poczuly sie kochane i zauważone. Radość była przeogromna.
Zapraszam do fotogalerii.
27 styczeń 2019 r.- Święto Trędowatych w Ayos w Kamerunie

W tym dniu w sposób szczególny pamiętaliśmy o tych ludziach, którzy zostali dotknięci tą straszną chorobą. Obecnie w naszym miasteczku zostało ich niewiele bo 9 osób. Chorzy ci są w podeszłym wieku i wszyscy mieszkają u swoich rodzin. O godzinie 16.00 była odprawiona Msza św. w ich intencji. Ludzie ci cieszą się, że mogą się razem spotkać i razem świętować. Po Mszy św. tradycyjnie zostali oni obdarowani przez nas prezentami. Otrzymali: olej, makaron, ryż, ryby, przecier pomidorowy, rosołki, mydło. Pamiętajmy o nich w naszych modlitwach.

Siostry z Ayos

Ayos, styczeń 2019 r. - Pan kiedyś stanął nad brzegiem…

Od 2 do 5 stycznia 2019 r. na misji Ayos odbyło się spotkanie powołaniowe dziewcząt. 15 dziewcząt z Ayos, Essiengbot  i 2 dziewczyny angielskojęzyczne wsłuchiwały się w głos Pana Jezusa. Słuchały czy Jezus ich woła, by być siostrą Opatrzności Bożej. Dziewczęta miały okazję spotkania z siostrami na modlitwie, na posiłku czy w czasie wykładów, kiedy s. Celestyna przybliżała im historię i cel naszego Zgromadzenia. Dziewczęta to uczennice z liceum i gimnazjum. Niektóre z nich po raz pierwszy miały okazje zobaczyć dom sióstr wewnątrz. Był to czas bardzo bogaty dla nich. Na koniec dziewczęta okazały wielką wdzięczność siostrom, że mogły wspólnie z nami spędzić czas i choć trochę zobaczyć jak siostry żyją i pracują na co dzień. Prosimy o modlitwę, by Pan był hojny dla nas na tutejszej Afrykańskiej ziemi i obdarzył nasze Zgromadzenie nowymi powołaniami. Siostry z Ayos
Ayos, grudzień 2018 r. - Przybieżeli do Betlejem pasterze….


Tę kolędę śpiewaną po Polsku można było usłyszeć w niedzielę 30 grudnia 2018 r. w naszym kościele. W niedzielę Świętej Rodziny dzieci z naszej parafii grały jasełka w kościele. Jasełka przygotowała s. Dariusza wraz z dziećmi z grupy „Dzieci Świata”. W tym roku jasełka zaczęły się od zwiastowania Maryi, że zostanie Matką Jezusa. Maryja odwiedziła św. Elżbietę i w piękny sposób wyśpiewała Magnificat. Po narodzeniu Jezusa do  szopki przybyli pasterze ze swoimi darami: ofiarowali dzieciątku banany, maniok, kurę, jajka. Do Pana Jezusa przyszły też żywe owieczki, były na tyle małe, że jedna z nich nie mogła nadążyć za starszymi i musiała być niesiona. Królowie ofiarowali tradycyjne dary, a dzieci przyniosły dzieciątku ciasteczka, serce, papaja, pielęgniarka ofiarowała lekarstwa a nauczyciel ofiarował swoją książkę. Dzieci przedstawiały jasełka w czasie dwóch Mszy św. Wszyscy wierni mogli choć trochę przenieść się w tamtą rzeczywistość, a rodzice byli dumni ze swoich dzieci. Na koniec artyści zostali obdarowani świątecznymi upominkami.

Essiengbot, grudzień 2018 r. – Pielgrzymka dzieci ze stowarzyszenia "Cop Monde" do sanktuarium Matki Bożej Nadziei w Nguelemendouka
W ostatnich dniach grudnia 2018 r. odbyła się coroczna diecezjalna pielgrzymka dzieci do Matki Bozej. Uczestniczylo w niej ok 1600 dzieci z calej diecezji. Nasza parafia reprezentowana była przez 35 dzieci, jedną mamę która przygotowywała posiłki, pana kierowcę, Ks Proboszcza i S.Reginę. Temat pielgrzymki to: Jezu, przez chrzest wchodzę w Twoja Rodzinę.
Kazda Parafia przygotowywała piosenkę pielgrzymki. Rowniez i nasza. Zajęliśmy 2 miejsce.  Dzieci bardzo się cieszyly. Obecnośc Ks Bpa Jana Ozgi była również ważna, jego homilia przypomniała na nowo ważność chrztu św w życiu każdego chrześcijanina. Nieodłącznym momentem w pielgrzymowaniu jest kiermasz, w którym każde dziecko, za drobną oplatą może zdobyć nagrodę (lalki, pilki, maskotki, zeszyty, mydelka, itp) uczestnicząc w różnych grach. Wróciliśmy do domu bardzo szczęśliwi. Pozdrawiam serdecznie
S.Regina
W dniach od 30.11 do 2.12 na misji w Essiengbot  odbyła się sesja dla mlodziezy. 50 młodych osób wzięło udział w spotkaniu, trochę z naszej parafii, i kilkoro z sasiedniej parafii z Somalomo.
Sesję prowadził Ks. Ives Oumarou MIC. Temat wiodacy to: " Sakramenty, źródło łaski i życia wiecznego". To jednocześnie temat roku pastoralnego naszej diecezji. W programie byla też pogadanka na temat chorób dzisiejszego mlodego czlowieka. Nie zabrakło też Adoracji Najswietszego Sakramentu i Sakramentu pokuty. Byl też koncert muzyczny, no i oczywiście smaczne posiłki.
Z uśmiechem i pozdrowieniem - s. Annuncjata Waszewska z Essiengbot
Październik 2018

                  Z wielka radością pisze kilka słów z zakończonej budowy dwóch nowych klas lekcyjnych w szkole należącej do naszej misji w Essienbot. Oddane do użytku sale, służą uczniom z dwóch najstarszych klas. Są bardzo przestrzenne i  jasne. Bardzo gorąco dziękuję Wszystkim Ofiarodawcom, którzy przyczynili się do budowy a zwłaszcza do ich wykończenia. W tym roku liczba uczniów w szkole podstawowej znów się powiększyła. Jest ich 336. Zatrudnionych zostało dwóch nowych nauczycieli, ponieważ najmłodsza klasa, tzw. SIL liczy w tym roku 72 uczniów, a tzw. CP 66. Dzięki nowym salom mogliśmy dokonać podziału na A i B. Mamy 8 nauczycieli oraz dyrektora, który „czuwa” nad najmłodszymi świeżo upieczonymi nauczycielami.
                  Bóg zapłać ze wszelka pomoc, zwłaszcza adopcyjną. Dzięki niej wielu uczniów może uczęszczać do szkoły. Dziękuję także za pomoc w postaci przyborów szkolnych, dekoracyjnych oraz zabawek. Bóg zapłać za modlitwę i wsparcie duchowe.
                                                                                             Szczęść Boże   -           s. Regina
  Październik 2018  
W Essiengbocie,  październik miesiąc Maryjny zakończył się konkursem. Do ostatniego dnia października dzieci przynosiły różance zrobione przez siebie lub z pomocą rodzeństwa albo rodziców. Do konkursu przedstawionych było 35 różańców. Każdy wykonany był bardzo starannie. Jeden zrobiony został z baloników. Pracowało przy nim kilka osób (młodzież i dwóch nauczycieli z naszej szkoły). Ten ostatni wykonany był w ostatniej chwili. Konkurs rozstrzygnięty został w niedziele 4 listopada. Wszystkie różance zajęły pierwsze miejsce. Dzieci bardzo cieszyły się i czekały na te chwile. W nagrodę otrzymały piłkę oraz różaniec.
                Pozdrawiamy bardzo serdecznie Wszystkie Siostry i wszystkich Przyjaciół Misji z Essiengbotu.
                                                                                               s. Regina
Jubileusz s. Danuty Ziomek w Kamerunie.
W dniu 23 września 2018 r. na misji w Ayos s. Danuta Ziomek świętowała wraz ze wspólnotą sióstr z Ayos i Essiengbot wraz z parafianami swój srebrny Jubileusz 25 lecia profesji zakonnej. Mszy św. o godz. 10 w kościele parafialnym przewodniczył o. Robert Szymański a homilię wygłosił o. Franciszek Meus. W homilii o. Franciszek przedstawił wartość życia zakonnego zachęcił On ludzi  młodych, by wsłuchiwali się w wewnętrzny glos swojego serca i pytali się czy Pan ich wola, by służyć Jemu w życiu zakonnym. O. Franciszek podkreślił, że s. Danuta od I slupów przez 19 lat pracuje na misjach w Kamerunie a 14 lat w Ayos. Na zakończenie Mszy św. delegacje: dzieci, młodzieży, kobiety z pracowni haftu i przewodniczący rady parafialnej złożyli siostrze Danucie  życzenia, dziękowali za pracę na misji w Ayos, obdarowali siostrę prezentami i kwiatami i zapewnili o pamięci w modlitwie.

Essiengbot – Kamerun – maj 2018
Krótka fotorelacja z odpustu parafialnego, z Bożego Ciała i I Komunii św.
Essiengbot – luty 2018 r.

«Jeune, Jésus a besoin de toi» tzn : MLODY CZLOWIEKU, JEZUS CIEBIE POTRZEBUJE!

Pod tym hasłem ruszyła XXVII pielgrzymka młodzieżowa do Nguelemedouka do Matki Dobrej Nadziei. Jak co roku tak i tym razem również z naszej parafii z Essiengbot, wyszła grupa młodych, by zanieść Maryi mnóstwo intencji. To już tradycja naszej diecezji że w połowie lutego, młodzież z 5 dekanatów w trudzie,  ogromnym upale i piachu pielgrzymuje do Matki. Nasz dekanat to 4 parafie: Parafia Najświętszego Sakramentu z Essiengbot, Św. Józefa z Messamena, Św. Filipa Apostola z Somalomo i Miłosierdzia Bożego z Atok. Już w niedzielę 18 lutego zgromadziliśmy się w AKOK MAKA by uroczystą Eucharystię rozpocząć wspólne pielgrzymowanie. Dyrektorem pielgrzymki był ks. Paweł Rawski MIC z Atok, szedł z nami też Ks. Herve wikary z Messamena i S. Annuncjata Waszewska - służba medyczna pielgrzymki. I tak w poniedziałek 19 lutego o 5.15 ruszyła 72 osobowa grupa z dekanatu Messamena. Było naprawdę super! Zobaczcie sami.... nie brakowało modlitwy i codziennej drogi krzyżowej, ale także szczerych rozmów i spowiedzi. W środę dołączył do nas Ks. Bp. JAN OZGA, który, co tu dużo mówić, wyjątkowo lubi nasz dekanat. Czwartek 22 lutego to ostatni dzień naszej pielgrzymki i do pokonania tylko 17km! Oczywiście to nic w porównaniu z tym co już przeszliśmy. Aż tu nagle zaczęło padać! Normalnie jest jeszcze pora sucha! I co? Nie było rady: trzeba było iść! I tak umoczeni i w błocie „po same uszy” doszliśmy do Maryi! Łzy płynęły same ...., bo doszliśmy, bo tu jest Matka, warto pokonać wszystkie te trudy, by klęknąć przed Matka i przytulić się do Jej Serca.

Pielgrzymka to wyjątkowy czas nawrócenia i łask! Sporo naszych młodych zdaje w tym roku swoje ważne egzaminy, i sami mówili że trud drogi ofiarują w tej intencji. Niech Maryja ich usłyszy i wybłaga łaski.

Cali i zdrowi wróciliśmy do Essiengbot 24 lutego o 17.15, by świadczyć o tym co dokonał Pan w naszych sercach.

Z gorącymi pozdrowieniami i uśmiechem – s. Annuncjata Waszewska z Essiengbot.
Ayos - 17 lutego 2018 r. – “Dzień Przyjażni

W sobotę 17 lutego 2018 roku na naszej misji w Ayos s. Dariusza, która prowadzi grupę „Dzieci świata” zorganizowała tzw. “dzień przyjaźni”. Dzieci z Ayos zaprosiły dzieci z wiosek z naszej parafii, by wspólnie się modlić, grać, bawić. Oczywiści przy tej okazji nie mogło zabraknąć posiłku i słodyczy. Od rana dzieci przybywały na misję, by wspólnie świętować. Dzień ten mógł być zorganizowany dzięki pomocy z zewnątrz. Dziękujemy S. Amadeuszy wraz z dziećmi  z Lublina za akcje: “szklanka ryżu”. Dziękujemy również Ks. Tomaszowi Fiszer  z Lubrańca za przysłanie nam kiśli, które były zbierane przez dzieci ze szkoły podstawowej. Dzieci po raz pierwszy miały okazje jeść kisiel, który im bardzo smakował. Dziękujemy tez siostrom za maskotki, które nadeszły do nas od sióstr z Miedzyrzeca i z Lublina. Dzień zakończył się oglądaniem filmu, po którym dzieci szczęśliwe rozeszły się do domów.
Kamerun - Essiengbot - budowa kolejnych sal  lekcyjnych dla szkoły podstawowej
Pozdrawiam z naszej misji. Pora sucha zmobilizowała nas  do rozpoczęcia budowy dwóch sal lekcyjnych, gdyż dotychczasowe budynki  nie mieszczą już wciąż wzrastającej liczby dzieci. Dzięki  pomocy wielu osób, udało nam się zebrać materiał do budowy i równocześnie rozpocząć prace. Tak jak przy budowie przedszkola, rodzice pomogli przy kopaniu fundamentów, tak i tym razem również oni wnieśli swój wkład. Bardzo gorąco dziękuję za wszelki wkład w naszą budowę. Dziękuję za każdą pomoc i wsprcie. Dziękuję też za wszystkie adopcje, które sprawiają ze liczba dzieci  w szkole i w przedszkolu wciąż  wzrasta. Dziękuję za zaangażowanie Wszystkich Sióstr w sprawę edukacji naszych dzieci i organizowanie wszekich pomocy na rzecz szkoły. Niech Pan wynagradza poświecenie i udziela błogosławieństwa. Szczęść Boże
                                                        s. Regina   -    Essiengbot
11 lutego 2018 r. - Dzień chorych w Essiengbot!
"Byłem chory a odwiedziliście mnie!" Jak co roku tak i tym razem nasza przychodnia nie zapomniała o chorych  i starcach w Essiengbot i sąsiednich wioskach. S. Annuncjata z młodzieżą 7  lutego rano, wyprzedzając Światowy Dzień Chorych (11.02.), ruszyła na  wioski by odwiedzić chorych. Odwiedziny i wspólne świętowanie było  uwieńczone skromnym posiłkiem i drobnym prezentem. Dzień wcześniej s. Annuncjata  z młodzieżą przygotowała posiłek tzn.ryż i mięso w sosie pomidorowym.  Wszyscy bardzo się ucieszyli, nie brakowało łez wzruszeń....bo prawdą jest że  wielu
naszych chorych starców żyje w bardzo ubogich warunkach (co widać na zdjęciach), a posiłek który od nas otrzymali był znakiem prawdziwego  święta! Z gorącymi pozdrowieniami
                                                                             Siostry z Essiengbot
Pogrzeb najstarszego polskiego misjonarza w  Kamerunie.
W niedzielę 28 stycznia 2018 rozpoczęły  się uroczystości pogrzebowe ks. Bp Eugeniusza Juretzko- Oblata, który pracował w  Kamerunie przez 47 lat, najpierw jako pierwszy polski Oblat w Kamerunie, a  później od 1991 roku jako pierwszy biskup diecezji Yokadouma. Jest to diecezja  najbardziej wysunięta na wschód kraju. W niedzielę kondukt pogrzebowy zatrzymał  się po drodze w Doume, gdzie była odprawiona Msza św. za Ks. Biskupa Juretzko,  której przewodniczył Ks. Bp Jan Ozga. Uczestniczyło w niej wiele ludzi, a także  wielu polskich misjonarzy. Po Mszy św. wyruszyliśmy w daleką podróż , która  trwała 8 godzin. Jechaliśmy kilkoma samochodami około 350 km. Była to trudna i  długa podróż. Droga była bez asfaltu, w której było dużo dziur i dużo kurzu. Po  szczęśliwym dotarciu do Yokadouma, było całonocne czuwanie w katedrze zbudowanej   przez ks. bp Eugeniusza. 29 stycznia o godzinie 10.00 odbyła się Msza św.  pogrzebowa, którą celebrowało 5 Księży Biskupów i około 40 Księży. Uczestniczyło  w niej wiele Sióstr zakonnych i bardzo dużo wiernych świeckich, których nie  mogła pomieścić katedra. Obecny Ks. Biskup tamtejszej diecezji otrzymał 400  listów kondolencyjnych. Prezydent Kamerunu wysłał swojego ministra, by Go  reprezentował. Ks. Bp Eugeniusz pośmiertnie został odznaczony przez Prezydenta  najwyższym odznaczeniem państwowym. Został On pochowany w katedrze przez siebie  zbudowanej. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyło 36 polskich misjonarzy.  Przy trumnie zaśpiewaliśmy w języku polskim Barkę i Zmartwychwstał Pan. Wszyscy  byli bardzo poruszeni naszym świadectwem. Wierzymy, że Ks. Bp Eugeniusz jest już  u Pana i będzie nas wspomagał w naszej pracy misyjnej. Dobry Jezu a nasz Panie  daj Mu wieczne spoczywanie.
Ayos – 28 stycznia 2018 r.
Święto trędowatych na misji Ayos. Jak corocznie zorganizowałyśmy święto dla naszych  chorych trędowatych. W niedzielę 28 stycznia o godzinie 16 została odprawiona  Msza św. w kaplicy w dzielnicy trędowatych. Msza św. była uroczysta i   uczestniczyło w niej wiele ludzi młodych. Obecnie mamy 14 osób trędowatych. Po  Mszy św. chorzy Ci zostali obdarowani prezentami. Każdy z nich otrzymał: duże  mydło, butelkę oleju, puszkę sardynek, trochę ryżu, makaron, rosołki w kostce i  mrożone ryby. Trędowaci byli szczęśliwi, że ktoś o nich pamiętał i  się nimi zainteresował.  
AYOS – KAMERUN – Jasełka

31 grudnia w niedziele św. Rodziny w naszym kościele w Ayos zostały wystawione Jasełka, które przygotowała S. Dariusza Dąbrowska. Były one przedstawiane w czasie Mszy św. dla dzieci i młodzieży. W tym roku brało w nich udział wielu aktorów: tj. dzieci z grupy dziecięcej- dzieci świata, którą prowadzi s. Dariusza. Wśród aktorów była Maryja, Józef i mały Pan Jezus (dziecko które miało 6 dni). Nie zabrakło również pasterzy, Trzech Królów i Heroda, a także aniołków i diabłów, którzy kusili Heroda. Aniołowie mieli nowe skrzydła, które otrzymaliśmy od s. Maristelli z Miedzyrzeca Podl., za co dziękujemy. Przed Mszą św. dzieci otrzymały posiłek, by miały siłę występować w przedstawieniu, a po Mszy św. otrzymały ciastka i cukierki.   
Wróć do spisu treści