Częstochowa - Zgromadzenie Sióstr Opatrzności Bożej

Przejdź do treści

Menu główne:

Częstochowa

Dzieła > Przedszkola

Przedszkole Sióstr Opatrzności Bożej w Częstochowie powstało w 1994 r. jako odpowiedź na potrzeby ówczesnych rodzin. Przedszkole położone jest na pograniczu dwóch dzielnic Parkitki oraz Grabówki, oddalonych od centrum miasta Częstochowy o 4 km. Pusty teren bardzo szybko przekształcał się w działki z jednorodzinnymi domami. Dla rodzin jednopokoleniowych i przeważnie obojga rodziców pracujących zawodowo, zagwarantowanie opieki i edukacji dla swoich dzieci było niemałym problemem. Dlatego Zgromadzenie Sióstr Opatrzności Bożej wyszło naprzeciw potrzebom środowiska i zapewnia opiekę dla dzieci w liczbie 50. Do chwili obecnej odczuwane są te same potrzeby i przedszkole odpowiadając na nie przegotowuje dzieci do samodzielnego i odpowiedzialnego funkcjonowania w otaczającym świecie. Przedszkole położone jest z dala od ruchliwych tras ruchu i hałasu miejskiego, od południowej strony graniczy z działkami, co zapewnia piękny krajobraz, zieleń i świeże powietrze.

Statut przedszkola określa cele i zadania placówki, a wśród nich: pomoc dzieciom w odkrywaniu obrazu Bożego w sobie i w drugim człowieku, wspomaganie dzieci w rozwijaniu uzdolnień i przygotowanie ich do szkoły. W przedszkolu prowadzone są zajęcia dodatkowe rozwijające uzdolnienia dzieci oraz wspomagające rozwój: gimnastyka ogólnorozwojowa, logopedia, plastyka, rytmika, taniec, j. angielski.

AKTUALNOŚCI

 
„Ojczyzna”
Wszystko dokoła dom i przedszkole,  fabryczne domy, żelazna kolej,
kwiaty przy oknie, klon koło bramy,  słoneczny uśmiech kochanej mamy,
i las co cieniem dzieci zaprasza,  wszystko to Polska ojczyzna nasza.
                                                                                   W.  Domaracki.
W dniu 10  listopada 2017 r. w  przed dzień zbliżającej się rocznicy odzyskania przez Polskę  Niepodległości, dzieci z grupy 3-4 latków udały się do pobliskiego pomnika,   upamiętniającego bezimiennych żołnierzy poległych w obronie naszej Ojczyzny.  Dzieci z wielkim przejęciem odśpiewały poznany wcześniej Hymn, pomodliły się i  zapaliły znicz, oddając hołd wszystkim, którzy przyczynili się do tego by: „Polska była Polską, a Polak Polakiem!”  
A śmierć tak bardzo ważna bo się nie powtórzy.
ks. Jan Twardowski
Pamięć o zmarłych jest obowiązkiem każdego człowieka. Wprowadzając dzieci w świat wartości społeczno – moralnych, nie mogło zabraknąć modlitwy za naszych zmarłych . Maluszki wspólnie z Siostrą           i Panią Olą odwiedziły pobliski cmentarz. Dzieci mogły w ciszy i w zadumie pomodlić się nad grobami najbliższych i Sióstr z naszego Zgromadzenia. W czasie wycieczki dzieci mogły dostrzec, także stare groby zabytkowe i zapoznać się na nowo z tradycjami, zwyczajami związane ze świętem zmarłych w naszej kulturze    i religii.
„Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…”
„Każdy może być Święty jeśli tylko chce…”
W worek, 31 października, w wigilię Dnia Wszystkich Świętych w naszym przedszkolu   w grupie maluszków odbył Bal Wszystkich Świętych. Tego dnia było bardzo uroczyście. Dzieci przyszły do przedszkola przebrane za Aniołki i wesoło bawiły się przy dźwiękach muzyki.          Śpiewały poznane religijne piosenki, a także nazywały przedstawionych na obrazkach świętych. Podczas wspólnej zabawy z Siostrą i Paniami doświadczały trudu zdobycia Świętości, pokonując różne przeszkody. Po skończonej wesołej zabawie, dzieci, Siostra i Panie mogły tylko stwierdzić: „Każdy może być Święty jeśli tylko chce…. !!!
25 października 2017 r. – “Pasowanie na przedszkolaka”
„Do przedszkola idzie maluch, tup, tup, tup, tup,
Wszyscy dziś malucha znają, tup, tup, tup, tup.
Zna wierszyki i piosenki, la, la, la, la,
Zawsze chodzi uśmiechnięty, la, la, la, la.”
Dnia 25 Października 2017 r w naszym Przedszkolu odbyło się „Pasowanie na przedszkolaka”. Bohaterami spotkania były najmłodsze dzieci, które po raz pierwszy uczęszczają do naszego przedszkola.
W uroczystości wzięli udział zaproszeni rodzice oraz Siostra Dyrektor Przedszkola. Dzieci zaprezentowały program artystyczny, który przygotowały pod kierunkiem nauczycielek, wykazując się wielką odwagą i umiejętnościami artystycznymi.
Punktem kulminacyjnym było ślubowanie i rozdanie dyplomów. Wszystkim Kochanym maluszkom i Rodzicom GRATULUJEMY!!!
s. Samuela

Październik 2017 r. - „Najładniejszy Różaniec”

W  dniu 24 października 2017 r. w naszym przedszkolu odbyło się rozstrzygnięcie konkursu- ,,Najpiękniejszy Różaniec”, ogłoszonego na początku października. Konkurs był adresowany do dzieci i rodziców z naszego przedszkola. Przynoszone różance przez uczestników konkursu, jak można było zauważyć, to prawdziwe „małe dzieła sztuki”. Podziw wzbudzała nie tylko pomysłowość, ale też precyzyjność, estetyka i kolorystyka prac.

Celem konkursu było rozbudzenie w dzieciach  jak i w Rodzicach, umiłowania modlitwy różańcowej i głębszego jej przeżywania oraz rozwój talentów u dzieci. W konkursie wzięło udział 29 dzieci z dwóch grup wiekowych 3-4 latki i 5-6 latki. Specjalne powołane jury konkursowe wyłoniło zwycięzców, którym przyznano nagrody  i dyplomy pamiątkowe. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!!!

Październik 2017 r.
„Szumiał las, śpiewał las,
gubił złote liście,
świeciło się jasne słonko
chłodno a złociście...”
               W październiku dzieci z grupy maluszków razem ze swoimi wychowawczyniami wyruszyły na upragniony jesienny  spacer.  Obserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie z nadejściem nowej pory roku – Jesieni. W tym dniu pogoda była wyjątkowo piękna. Przedszkolaki bezpośrednio obcowały z przyrodą, rozpoznawały rodzaje drzew po liściach, zbierały jesienne skarby. Po powrocie do przedszkola, kasztany, żołędzie i bukiety z kolorowych liści ozdobiły kącik przyrodniczy oraz posłużyły do różnych prac plastycznych, zabaw matematycznych czy rytmicznych.
13 października 2017 r. - Msza święta
13 października 2017 roku o godz. 14:30 ks. bp Antoni Długosz odprawił Mszę świętą z udziałem dzieci i rodzin w intencji rodziców i przedszkolaków.
Kaznodzieja przypomniał zebranym o głównych filarach, na których trzeba budować szczęście swoich bliskich. Po zakończonej Eucharystii odbył się
koncert uwielbienia Pana Jezusa.
9 października 2017 r, o godz. 11:00 w sali gimnastycznej wszystkie dzieci naszego przedszkola obejrzały spektakl profilaktyczno-edukacyjny pt"Smerfne
przygody" w wykonaniu aktorów Teatru Objazdowego Blaszany Bębenek z Trzebini.
26 września 2017 r. – Zajęcia otwarte dla Rodziców
„Idzie, idzie pani Jesień ,różne dary w koszu niesie,
ma tam liście, piękne, nowe, bardzo barwne, kolorowe.
i kasztany i żołędzie, rozsypuje wszędzie, wszędzie.”

W dniu 26 września 2017 r w grupie 3-4 latków, odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Celem zajęć było zintegrowanie rodziców i dzieci podczas wspólnej zabawy, ale także przybliżenie formy pracy nauczyciela z dzieckiem.
Maluszki w części wstępnej zaprezentowały swoje umiejętności artystyczne, wprowadzając przybyłych gości w świat zmieniającej się przyrody i pory roku- Jesieni. W następnej zaś części dzieci wraz z Rodzicami wzięły udział w poszczególnych zabawach proponowanych przez nauczyciela.
Dziękujemy, Kochanym Rodzicom za zaangażowanie i wspaniałą pełną radości zabawę…..
s. Samuela
26 września 2017 r. – Dzień Jesieni
26 września 2017 r. w oddziale 5-6 Latków odbył się “Dzień Jesieni” zorganizowany przez s. Bernadettę Chamot. Całodniowe zajęcia i zabawy miały na celu naukę przez zabawę oraz profilaktykę zdrowia. W programie:
•    Zabawa w sklep: ułożenie darów jesieni na odpowiednio podpisane półki, dobór etykietek do produktów – nauka czytania, liczenia, pojęcia warzywa, owoce z sadu, owoce leśne, wzbogacenie słownika.
•    Zabawy i piosenki o tematyce jesiennej: „Wietrzyku, psotniku”, „Z wielkim koszem idzie jesień”, „Wiewióreczka mała”, „Małe czerwone jabłuszko”, „Jesienny kujawiaczek”, „Cebulka okrągła jak kulka”.
•    Konkursy matematyczne – zadania z treścią.
•    Pokaz strojów jesiennych przy muzyce.
•    Zabawa rozwijająca postrzeganie słuchowe: „Owoc, czy warzywo”.
•    Degustacja jesiennych smaków – cel  zachęcenie do zdrowego odżywiania.
Wrzesień 2017 r.
Katecheza - Różaniec w naszych rękach
Dzieci z oddziału 5-6 Latków w łączności z Kościołem przygotowywały się do inicjatywy Różańca do granic podczas katechezy. Poprzez  opowiadanie, zabawę drama dzieci zapoznały się z istota objawień w Fatimie. Każde dziecko mogło obejrzeć i dotknąć różaniec. Zachęcone rymowanką "Chociaż jestem dzieckiem małym to różaniec w ręku miałem" przedszkolaki szybko zrozumiały i zapamiętały, na których koralikach odmawia się znane dzieciom modlitwy. Zajęcie zakończono pracą twórczą własnoręcznie wykonaną pracą plastyczną "Mój różaniec".
12 września 2017 r. - Konferencja szkoleniowa dla Rodziców
12 września o godz. 16:30 odbyła się konferencja szkoleniowa oraz zebranie dla rodziców dzieci uczęszczających do naszego przedszkola. Spotkanie rozpoczął ks. Bogusław Zeman konferencją, w której przypomniał zebranym o głównych zasadach wychowania dzieci do dojrzałości w przyjęciu wartości chrześcijańskich. Na pierwszym miejscu ks. Bogusław postawił czas dany swojemu dziecku jako znak miłości.
Zebranie zakończono ogłoszeniami S. Dyrektor Andrzei oraz wybraniem Rady Rodziców

Zajęcie dydaktyczne Lego Education

Pani mgr Marta Uchacz dawna nauczycielka rytmiki z naszego przedszkola przeprowadziła wraz ze współpracownikiem Klubu Geniusza zajęcie z robotyki z wykorzystaniem zestawów edukacyjnych firmy Lego.
s. Bernadetta
19 czerwca 2017 r. wycieczka do Owczarkowej Zagrody

Dzieci z naszego przedszkola wraz z nauczycielami i opiekunami wybrali się na wycieczkę do Owczarkowej Zagrody, która miesci się w Wąsoczu gm. Konopiska. Dzieci z bliska zapoznały się z mieszkańcami zagrody, którymi są:
- Alpaki o imieniu Balbina i Bobo,
- Kozy domowe o imionach Piorun, Kaja, Ruda
- Owce rasy wrzosówka
- Daniele
- Paw o imieniu Maciek
- Bażanty łowne, srebrne, diamentowe, królewskie,złociste, bananowe
- Kaczki mandarynki, karolinki
- Kaczki biegusy
- Gęsi kubańskie
- Kury rasy Cochin
- Kury rasy jedwabiste
- Przepiórki
- Perliczki
-Ryby
Dzieci brały udział w zajeciach: wyrób zabawek z siana, plac zabaw, wypiek kiełbasek i spożycie ich w wiejskiej altanie na świeżym powietrzu.
s. Bernadetta
1 czerwca 2017 Dzień Dziecka
Przez cały dzień w dniu swojego święta dzieci miały wiele atrakcji: zabawy ruchowe na świeżym powietrzu, dyskoteka, lizaki smoczki oraz teatrzyk kukiełkowy pt. "Jeżyk chce inne futerko" przygotowany przez s. Bernadettę Chamot.
Dzień Mamy i Taty w oddziale 5-6 l

Dzieci z najstarszej grupy naszego przedszkola świętowały Dzień Rodziców 25 maja 2017 r. Uroczystość rozpoczęto inscenizacją słowno-muzyczną w wykonaniu dzieci, skeczami, orkiestrą oraz wręczeniem własnorecznie wykonanych laurek. Wspólne spotkanie przyniosło wiele radości i stworzyło okazję do głębszego zapoznania sie rodziców z nauczycielami i pomiędzy sobą.


Marzec 2017
We wtorek 14 marca o godz. 14:30 odbyła się Msza święta dla wszystkich  dzieci naszego przedszkola i chętnych rodziców w intencji o dobre przygotowanie  do świąt wielkanocnych. Mszę świętą sprawował ks. Łukasz Mazurek wikariusz   naszej parafii. Dekorację, która miała wymiar dydaktyczny oraz duchowy wykonały  dzieci z oddziału 5-6 latków z nauczycielką. Na skale symbolizującej grzech  wyrosły dla Jezusa kwiaty, na których dzieci napisały swoje dobre postanowienia.  Cierń nad głową Jezusa przypominała uczestnikom Mszy św. koronę cierniową.
s. Bernadetta
„Przybyli goście na salę, wszyscy pięknie ubrani. Muzyka skoczne melodie gra, każdy swą partnerkę ma.
Na ścianach kolorowe balony, w klapach piękne kotyliony.
Wszystko wokół wiruje, pani z panem tańcuje, bo to przecież jest bal… karnawałowy bal”
W sobotę 11. 02. 2017 r.  w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy dla Rodziców z grupy maluszków. Był to dzień niecierpliwie oczekiwany przez rodziców. Tego dnia sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową co wprowadziło wszystkich uczestników w wyjątkowy nastrój. Do wspaniałej zabawy zachęcał rodziców prowadzący Pan Rafał, który urozmaicał zabawę ciekawymi konkursami. Była to także wspaniała okazja do nawiązania bliższych relacji między rodzicami i wychowawczyniami grupy. Wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby nasza wspólna zabawa karnawałowa udała się, Siostrze Dyrektor Andrzei, wspaniałym paniom wychowawczyniom, Panu Rafałowi, Ks. Przemkowi - serdecznie dziękuję –
s. Samuela
Luty 2017 r. – Olimpiada przedszkolna “Nasz Kraj”
W naszym przedszkolu odbył się cykl zajęć podnoszących większą świadomość narodową i patriotyczną, który zakończył się olimpiadą w poniedziałek 6 lutego. W trzech grupach zadawano pytania oceniające zdobytą wiedzę. Spotkanie zakończono dyplomami i nagrodami

Luty 2017 - Bal Karnawałowy w oddziale 5-6 latków
2 lutego cały dzień trwał Karnawałowy Bal Przebierańców w oddziale 5-6 latków. Główna część Balu odbyła się o godz. 9:30. W rytmie poloneza dzieci dokonały na scenie prezentacji swoich strojów. Radość przebrania się za ulubioną postać z bajki łączyła się z możliwością wykonania pamiątkowej fotografii z ulubionym kolegą lub koleżanką. Podczas zabawy wykonano poznane w przedszkolu tańce: Rock and Roll, Paluszek, Woogi-Boogi, Gangang Style, Walc angielski, Kaczuchy, Tango.

Luty 2017
W dniu 01. 02. 2017 r. stycznia w grupie maluszków odbyła się uroczystość z okazji Święta Babci i Dziadka. Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego   dziecka, dlatego w tym szczególnym dniu dzieci z naszego przedszkola  również  pamiętały o swoich Babciach i Dziadkach.  Wspólnie z Siostrą i paniami  przygotowały dla nich wierszyki i piosenki, ale także zaprosiły do udziału w konusie na „super Babcie” i „super Dziadka”. W skład Jury wchodzili wnukowie, którzy podziwiali zmagania i umiejętności swoich Babć i Dziadków, nagradzali brawami i dopingowali w poszczególnych konkurencjach. Na koniec zostały wręczone kochanym dziadkom, przez ich wnuki ordery - „super Babcia” i „super Dziadek” Serdecznie gratulujemy i życzymy wielu łask Bożych Bacom i Dziadkom , sto lat życia  i pociechy z wnuków!

31 stycznia 2017 – Dzień Babci i Dziadka w oddziale 5-6 – latków
We wtorek 31 stycznia 2017 roku o godz.15:00 odbyła się Uroczystość Dnia Babci i Dziadka w oddziale 5-6 latków. Dzieci powitały zebranych gości wierszami o powyższej tematyce. W dalszej części program zawierał: piosenki - Wesoła piosenka dla Babci i Dziadka, Dziadek jest super; tańce: Moja babcia lubi Jazz, Gangang style, Rock and Roll, Wesołe Bębenki i Marakasy; orkiestrę Panie Janie w języku polskim, angielskim i włoskim, wręczenie własnoręcznie wykonanych laurek. Spotkanie zakończono integracyjnym słodkim poczęstunkiem.
Grudzień 2016 - IX Konkurs na Wieczernikową Choinkę w Częstochowie
Po raz pierwszy dzieci z naszego przedszkola w Częstochowie wzięły udział w konkursie na „Wieczernikową choinkę”, który odbył się na Jasnej Górze. Ozdoby wykonywane przez dzieci były w kształcie koron ozdobionych guzikami, cekinami i buziami dzieci z całego świata. Nawiązywały do 300-lecia koronacji Matki Bożej Jasnogórskiej. Dzieci zostawiając swoje ozdoby na choince  w jakimś sensie zostawiają swoje serca blisko Maryi. Nasze przedszkole włączyło się także w  inicjatywę Ojców Paulinów w Roku Jubileuszowym „Żywa Korona Maryi”, która polega na składaniu Matce Bożej duchowych darów. Nasze dzieci jako dar duchowy złożyły – modlitwę za misje.,

Grudzień 2016 r. - Z kolędą po przedszkolu

Dzieci z oddziału 5-6 latków w środę 21 grudnia przebrały się za kolędników, z uśmiechem, kolędą i dobrą zabawą chodziły obwieszczając radosną nowinę o Bożym Narodzeniu.

Jasełka odział 5-6 latków

20 grudnia 2016 roku o godz. 15:00 odbył się występ jasełek w wykonaniu dzieci z oddziału 5-6 latków. Zebrani rodzice i rodzina przedszkolaków mieli okazję obejrzeć historię narodzin Pana Jezusa ubogaconą tańcem i śpiewem. Na zakończenie wysłuchono koncertu kolęd i pastorałek przy akompaniamencie instrumentów perkusyjnych.
 
Szukaj
Copyright 2015. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego