Aktualności z Nakameguro - Zgromadzenie Sióstr Opatrzności Bożej

Przejdź do treści

Aktualności z Nakameguro

Misje > Japonia
Śluby wieczyste s. Heleny w Tokio
25 marca 2020 r., w Uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, s. Helena Ngoc, Wietnamka, złożyła wieczne śluby, oddając się już na zawsze swemu Boskiemu Oblubieńcowi. Kiedy zaczynałyśmy myśleć o przygotowaniu zewnętrznym tego wydarzenia, nic się jeszcze nie mówiło o koronawirusie. Cieszyłyśmy się, że z okazji ślubów przyjedzie do nas z Polski Matka Generalna ze swoją Wikarią i rodzice s. Heleny z Wietnamu. Życie napisało inny scenariusz i po raz kolejny prawdziwe okazało się powiedzenie, że człowiek planuje, a Pan Bóg krzyżuje. Spojrzenie wiary przekonuje nas jednak, że Pan jest zawsze z nami, trzeba tylko Mu zaufać i powierzyć wszystko.
Mszę św., podczas której s. Helena złożyła śluby wieczyste, koncelebrowało 12 kapłanów pod przewodnictwem Arcybiskupa Tokijskiego Kikichi Tarsycjo. Wśród kapłanów byli: Japończycy, Wietnamczycy , Niemiec i Polacy. W uroczystości uczestniczył brat s. Heleny, który pracuje w Japonii. On to, wykorzystując najnowsze technologie, transmitował Mszę św. do Wietnamu, dzięki czemu rodzina mogła oglądać wydarzenia na bieżąco. W modlitwie wzięły również udział nasze siostry z Aioi, a także wietnamskie siostry z innych Zgromadzeń, które wspólnie z s. Heleną uczestniczą w Mszach św. odprawianych w języku wietnamskim. Ponadto w kościele było kilku wiernych z parafii oraz dziewięcioosobowa grupa Wietnamczyków.
S. Helena, pewnie dzięki modlitwie wielu osób była bardzo spokojna i gotowa do oddania się Panu już na zawsze.
W swoim kazaniu Ksiądz Arcybiskup nawiązał do obecnej trudnej sytuacji, jaka panuje na całym świecie. Powiedział, że być może Pan chce nam pokazać, jak mały i bezsilny jest człowiek wobec takich wydarzeń. Niekiedy wydaje mu się, że wszystko potrafi, że jest mocny, a tymczasem pojawia się wirus i staje się bezradny. Kaznodzieja podkreślił, że trzeba nam z pokorą prosić Pana o pomoc. Stwierdził, że s. Helena, składając śluby w tak niezwykłym czasie, pewnie jeszcze bardziej będzie je pamiętać. Przypomniał, że śluby zakonne składane są nie dla siebie, nawet nie dla Zgromadzenia, ale dla dobra całego Kościoła, a osoby zakonne mają być zawsze przy człowieku cierpiącym.
Na koniec Mszy św. został odczytany bardzo serdeczny i ciepły list Matki Generalnej, która z powodu epidemii i związanych z nią obostrzeń, nie mogła wziąć udziału w ślubach, ale w swoim słowie zapewniła, że duchowo jest z nami i że wszystkie siostry Zgromadzenia modlą się tego dnia w intencji s. Heleny.
Po Mszy św. odbyło się małe przyjęcie w naszym ogrodzie. Na szczęście pogoda tego dnia była bardzo piękna.
Mimo trudnych okoliczności, jakie towarzyszyły uroczystości ślubów, dziękujemy Panu Bogu, że wszystko odbyło się w wielkim spokoju. S. Helena zapytana po ślubach, jak się czuje, powiedziała, że jest bardzo szczęśliwa i mimo dużej odległości odczuwa silną więź z wszystkimi siostrami.
Niech będą dzięki Panu za wielkie rzeczy, których dla nas dokonał. Opatrzność Boża niech nadal nad nami czuwa, a s. Helena niech rozdaje Bożą Miłość wszędzie tam, gdzie Pan ją postawi, zwłaszcza w pobliskim przedszkolu księży salezjanów, w którym rozpocznie pracę już w kwietniu.
Jeszcze raz bardzo dziękujemy Kochanej Matce Generalnej i każdej Siostrze za dar modlitwy i duchowe wsparcie.
S. Jordana
World Day Of Prayer For Vocations!
Diecezja Tokyo na dzisiejszy dzień, ma ciągle za mało kapłanów. Ksiądz Biskup 12 maja, podczas Mszy św., prosił o modlitwę w intencji uproszenia nowych powołań kapłańskich i zakonnych. W kazaniu Ksiądz Biskup nawiązał do orędzia na ten dzień Ojca Świętego Franciszka, (że powołanie jest zaproszeniem, aby nie zatrzymywać się na brzegu z sieciami w ręku, ale by iść za Jezusem drogą, którą przygotował dla naszego szczęścia i dla dobra otaczających nas ludzi. Ksiądz Biskup poświecił też figurę błogosławionego Takayama Ukon, ofiarowaną przez Filipińczyków mieszkających w Tokyo. Takayama Ukon - samuraj po wydaniu dekretu o zlikwidowaniu chrześcijaństwa w Japonii, został przy Chrystusie, wraz z rodzina stracił majątek zmuszony był rozpocząć tułaczkę szukając schronienia u przyjaciół. Udał się na Filipiny jako wygnaniec, zmarł z wycieczenia w Manili.

Składamy podziękowania za wszelka życzliwość i modlitwę.

Siostry z Tokyo
Niedziela Miłosierdzia w Tokyo w Japonii

Kochane Siostry, Kochani Rodacy!

Pragniemy podzielić się radością z naszej misji w Tokyo w Japonii. W niedzielę Miłosierdzia Bożego odbyła się u nas Msza św. szczególnie podkreślająca Boże Miłosierdzie.

Jak rzadko się zdarza tutaj w Japonii, cały kościół był wypełniony wiernymi. Mszę świętą oprawił O. Dominikanin Paweł Janociński – duszpasterz polonii w Tokyo. W kościele był powieszony duży obraz Miłosierdzia Bożego i obraz św. Siostry Faustyny. Taka Msza święta o Bożym Miłosierdziu była w Tokyo tylko w naszym kościele. W Japonii kult Bożego Miłosierdzia jest jeszcze mało znany, a tak potrzeba aby Japończycy poznali miłosierną Miłość Pana Jezusa.

           Cieszymy się, że to u nas, na polskiej misji, była taka Msza św. i cały kościół był wypełniony wiernymi, to znak że ten kult będzie to się  rozszerzał na inne parafie, mocno w to wierzymy i o to się modlimy, a może jest to nasze zadanie szerzyć kult Bożego Miłosierdzia na japońskiej ziemi, wiec niech nigdy nie zabraknie Sióstr Opatrzności Bożej na tej ziemi.

           Mocno ufajmy i módlmy się, bo to sam Pan Jezus powiedział do św. Siostry Faustyny by to MIŁOSIERDZIE  było poznane na całym świecie.

                   siostry z Tokyo - Nakameguro
100 – lecie odzyskania Niepodległości – Tokio - Nakameguro (Japonia)
W setną rocznicę odzyskania niepodległości w kościele św. Michała Archanioła w Tokio – Nakameguro została odprawiona dziękczynna Eucharystia koncelebrowana przez 6 polskich kapłanów posługujących na misjach w Japonii. Koncelebrze przewodniczył dominikanin O. Jerzy, który wygłosił homilię. Podkreślił w niej rolę chrześcijańskiej wiary w podtrzymywaniu polskiej tożsamości w  czasie zaborów i nieugiętej walce o odzyskanie wolnej Ojczyzny. Mszę św. współkoncelebrowali polscy salezjanie(ks. Paweł Głogowski, ks. Jan Bury, ks. Tadeusz Soboń, ks. Wacław Nosal, ks. Piotr Solich), którzy z różnych zakątków Japonii tego dnia przyjechali do Tokio. Na Eucharystię licznie przybyła Polonia z Tokio i okolic, a także przedstawiciele polskiej ambasady.
Po Mszy św. wszyscy spotkali się przy wspólnie przygotowanym stole, śpiewając patriotyczne pieśni.
Na to polskie świętowanie przybyła także liczna gromadka dzieci wychowanych na emigracji, które z uwagą przyglądały się gorącym śpiewom dorosłych i spontanicznie przygotowały swoje małe przedstawienie w języku polskim. Rodzice z troską wpatrywali się w swoje pociechy i po cichu wypowiadali swoje pragnienia, by ich dzieci nie zapomniały o swoich polskich korzeniach. Wspólnota Sióstr Opatrzności Bożej jest jedynym rdzennie polskim Zgromadzeniem, prowadzącym misje w Japonii. Jest oparciem dla rodzin i pomocą w chrześcijańskim wychowaniu i przekazywaniu polskich tradycji młodemu pokoleniu.
Zapraszamy do obejrzenia powyższych wydarzeń:
FESTYN PRZY KOŚCIELE  ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA
21 października 2018r.
Po raz drugi wspólnota japońska i niemiecka gromadząca się na Eucharytii w kościele św.Michała Archanioła przy naszym klasztorze w Nakameguro zorganizowała wspólnie festyn połączony z bazarem charytatywnym.
O godz. 10:00 została odprawiona Msza św. w czasie której czytania były zarówno w języku japońskim jaki i niemieckim. Również pieśni zostały tak dobrane by mogły być śpiewane zarówno po japońsku jaki  i po niemiecku równocześnie. Czuło się, że tą wspólnotę jednoczy Duch Święty tworząc w nas jedno serce i jednego ducha.
Po Mszy św. rozpoczął się bazar, na którym można było zakupić drobiazgi codziennego użytku, a także pokosztować potraw japońskich, niemieckich, wietnamskich i polskich. Nasza wspólnota siostrzana jak co roku zaangażowała się w pieczeni polskich ciast i wietnamskich sajgonek. Razem z rodzicami dzieci japońskich i niemieckich przygotowałyśmy także gry i zabawy dla dzieci. Do wspólnej zabawy dołączyły także dzieci z niedzielnej szkółki przy naszej parafii św. Anzelma.
Festyn uświetnił niemiecki chór protestancki, który odśpiewał kilka pieśni religijnych w plenerze.
Wydarzenie przyciągnęło także okolicznych mieszkańców, z pośród których niektórzy po raz pierwszy przekroczyli progi naszej świątyni. Przybyli także przyjaciele i znajomi z miejsc, gdzie posługujemy. Był to piękny czas spotkania i dzielenia się chrześcijańską radością.

TOKIO - 13 października 2018 r.

SYMPOZJUM -„DZIAŁALNOŚĆ MISYJNA POLSKICH MISJONARZY  W JAPONII”

 Na Uniwersytecie AOYAMA w Tokio przy współpracy z Instytutem Polskim w Tokio odbyło się sympozjum na temat „Działalność polskich misjonarzy w Japonii z punktu widzenia wymiany kulturalnej”. W części przedpołudniowej O. Paweł Janociński wygłosił prelekcje o działalności polskich misjonarzy z rodziny dominikańskiej, Ks. Jan Bury przedstawił działalność misyjną polskich salezjanów, a s. Agnieszka Bujnowicz ukazała historię 42 lat misyjnej posługi sióstr Opatrzności Bożej w Japonii. Każde ze zgromadzeń ma swój charyzmat i w różnoraki sposób zaszczepił się on w kulturze Kraju Kwitnącej Wiśni przez spotkanie jej mieszkańców z misjonarzami, którzy żyją tym charyzmatem. Świadczą o tym japońskie powołania do tych zgromadzeń. Można było też dostrzec, że polscy misjonarze mocno są zakotwiczeni w duchowości maryjnej i tą pobożność w różnych formach rozwijali w japońskim Kościele.

O wielkim wpływie Jana Pawła II na wizerunek chrześcijaństwa, a szczególnie Kościoła Katolickiego w Japonii mówiła dziennikarka, japonistka pani Dorota Hałasa. Pielgrzymka Jana Pawła II do Japonii w 1981r. pozostawiła niezatarty ślad w sercach wielu Japończyków. Świadczy o tym m.in. co roczny obchód 10 dni modlitw o pokój rozpoczynający się w rocznicę zrzucenia bomy atomowej na Hirosimę, który rozpoczął się po wygłoszeniu przez papieża „Apelu o pokój” w czasie pielgrzymki do Hirosimy.

W części popołudniowej pani prof. Iwona Merklejn, japonistka wykładająca na uniwersytecie Aoyama, wygłosiła prelekcję o działalności polskich franciszkanów w Nagasaki. Natomiast dziennikarz i producent filmowy pan Ishitobi Jin wygłosił pogadankę o posłudze misyjnej brata Zenona Żebrowskiego w „Ari no machi” (Miasto Mrówek –dzielnic w Tokio, gdzie po wojnie mieszkali najbiedniejsi mieszkańcy tego miasta trudniąc się głównie zbieraniem odpadów). Prelegent podkreślił, że brat Zenon niósł Ewangelię w czynie docierając do najbiedniejszych zaułków tego wielkiego miasta. Brat Zenon swoją posługą  i postawą otwierał serca zamożnych na potrzeby potrzebujących. Potrafił dostrzec potrzebujących i sprowadzić dla nich pomoc.

                S.Dorota Drozdowska, wikaria ze Zgromadzenia Rycerek Niepokalanej przedstawiła sylwetkę i misyjną posługę założyciela tegoż zgromadzenia ks.Mieczysława Mirochny, który wraz ze św.Maksymilianem Kolbe przybył do Kraju Wschodzącego Słońca.

               Na zakończenie odbyła się prelekcja filmu animowanego o działalności misyjnej brata Zenona Żebrowskiego.

Sympozjum było również okazją do spotkania misjonarzy i misjonarek z różnych zgromadzeń i wymiany doświadczeń.
SPOTKANIE MODLITEWNE CZCICIELI MIŁOSIERDZIA BOŻEGO
29 września 2018r. w kościele św. Michała Archanioła przy naszym klasztorze odbyło się spotkanie modlitewne dla czcicieli Miłosierdzia Bożego. Spotkaniu przewodniczył O. Paweł Janociński, dominikanin, który wygłosił naukę o dwóch polskich świętych Janie Pawle II i św. Maksymilianie Kolbe, których relikwie były również wystawione w czasie spotkania. W czasie Eucharystii kazanie wygłosił O. Julian Różycki, dominikanin, który wiele lat posługiwał w Japonii, a obecnie jest na placówce w Polsce i przybył z wizytą do Japonii. O. Julian jako pierwszy rozpoczął tłumaczenie „Dzienniczka” s. Faustyny na język japoński.  Dla czcicieli Bożego Miłosierdzia spotkanie po latach z O. Julianem było wielką radością.
Była to również okazja dla naszej wspólnoty by włączyć się we wspólną modlitwę z tą szczególną grupą ludzi, którzy szerzą kult Bożego Miłosierdzia czynem, słowem i modlitwą.


3/4 maja 2018 r. - Nocne czuwanie Sióstr w Tokyo
W łączności z Siostrami zgromadzonymi na nocnym czuwaniu Zgromadzenia u św. Józefa w Kaliszu, Siostry Misjonarki z Japonii modliły się na całonocnej Adoracji w kościele św. Anzelma w Tokyo. Czas przeznaczony na Adorację sprawia, ze nasze życie zakonne i misyjne tu w dalekiej Japonii, we wszelkich jego wymiarach staje się coraz bardziej uporządkowane i uświęcone. Adoracja pozwala nam patrzeć na wydarzenia misyjne w naszej wspólnocie w perspektywie Opatrzności Bożej jako niezasłużony dar Boży. Patrząc na życie naszej Matki Założycielki Antoniny Mirskiej, Jej ufność i zawierzenie Bogu wypływały z Adoracji. W świetle obecności Chrystusa eucharystycznego potrafimy twórczo i z radością patrzeć na dalsze dni pracy misyjnej, na zadania i wyzwania które przed nami stawia Boża Opatrzność, jak to czyniła nasza Matka Założycielka Antonina Mirska, która przypomina mam, że NICZEGO NIE NALEŻY STAWIAĆ PONAD MIŁOŚĆ CHRYSTUSA.
Wrzesień 2017 r. - -BUNKASAI-FESTIWAL KULTURY

     3 listopada w Japonii jest obchodzony „Dzień Kultury”, czyli BUNKA NO HI. Z tej okazji na jesieni w japońskich szkołach średnich odbywa się BUNKASAI, czyli festiwal kultury. W szkole św. Józefa, gdzie pracuję, w dniach 17-18 września również przeżywaliśmy takie wydarzenie pod nazwa Yosefusai (Festiwal św. Józefa). Młodzież prezentowała swoje umiejętności zdobyte podczas lekcji, a także zajęć pozalekcyjnych w różnych kołach zainteresowań (tzw. bukatsu) w których rozwijają swoje talenty. Młodzież należąca do klubu japońskiej kaligrafii (shyodo) wykonała grupowy pokaz kaligraficzny „na żywo”. Odbyła się również wystawa kaligrafii i ikebany. Nie zabrakło tez występów muzycznych począwszy od tradycyjnej muzyki japońskiej wykonywanej na instrumentach koto i shamisen, aż po młodzieżową muzykę rozrywkową. Grupy teatralne wystawiły swoje sztuki po japońsku  „Dwunasta w nocy” na podstawie dramatu  Szekspira oraz komedie „Anielski śpiew” po angielsku. Każdy rocznik przygotował również tematyczny wystrój swojej sali, gdzie odwiedzający dorośli i dzieci przez zabawę i doświadczenie mogli zgłębić tajniki fizyki, czy chemii, lub przenieść się w czasie i przestrzeni do jakiejś szczególnej epoki historycznej. Były to również dni otwarte szkoły, podczas których kandydaci mogli zapoznać się z atmosferą i specyfiką katolickiej szkoły misyjnej. Nie zabrakło również smacznego jedzenia serwowanego przez uczniów i ich rodziców.

przygotowania do festiwalu:


otwarcie festiwalu:


20 sierpnia 2017 r.
DZIEŃ RODZINY: ”KOŚCIÓŁ- RODZINA BOŻA”
Dziś wspólnota wiernych z kościoła filialnego św.Michała przy naszym klasztorze świętowała „Dzień Rodziny” pod hasłem: „Kościół-rodzina Boża”. Poprzez wspólną modlitwę i zabawę dorośli i dzieci zagłębiali się w Tajemnicę Kościoła. Po Mszy św. dzieci rozdały wszystkim symboliczne „cegiełki” na których każdy napisał swoje imię, a następnie przyklejały je do kontur kościoła, odkrywając prawdę, że Kościół, to nie dom z kamienia i złota, ale Kościół to serc wspólnota. Wyrazem przyjęcia tej prawdy była wspólna modlitwa „Ojcze nasz”. Następnym odkryciem tajemnicy były słowa z listu do koryntian, że jesteśmy Ciałem Chrystusa, a każdy z nas jego członkiem. Wspólnie zastanawialiśmy się co to znaczy być członkiem Ciała Chrystusa. Dzieci zauważyły, że to znaczy czynić tak jak Pan Jezus chce, używając naszych rąk, nóg, ust, uszy…służyć innym tak jak On służył. Na znak przyjęcia tej prawdy dzieci odciskały swoje dłonie wokół wizerunku Miłosiernego Zbawiciela. Następnym przystankiem była Arka Noego, która jest zapowiedzią Kościoła. Dzieci wysłuchały opowiadania o Arce Noego, a następnie szukały podobieństwa Arki do Kościoła. Na koniec dzieci z rodzicami wykonały maski zwierzątek i schroniły się w Arce. Kolejnym znakiem był wspólny posiłek-Agapa przypominająca posiłki pierwszych wspólnot chrześcijańskich. Deser poprzedziłą zabawa „suika-wari”-tradycyjna zabawa japonska w rozbijanie arbuza. Po posiłku odwiedziliśmy Gospodarza Domu. Dzieci modląc się przed Najświętszym Sakramentem składały swoje serduszka na znak, że chcą pamiętać o tym, że my sami jesteśmy świątynią Bożą i pragniemy by Pan Jezus zawsze dobrze się czuł w naszych sercach. Po południe spędziliśmy na ulubionych grach sportowych dzieci, w które również właczyli się dorośli. Dzisiejszy dzień był pięknym doświadczeniem Kościoła, który jest Rodziną Bożą.
 
                                                                                   siostry z Nakameguro
11 czerwca 2017 r. - UROCZYSTOŚĆ I KOMUNII ŚW. W NAKAMEGURO

W Uroczystość Trójcy Przenajświętszej w naszym filialnym kościele św. Michała w Tokio-Nakameguro przeżywaliśmy radość I Komunii św. jednego z chłopców uczęszczającego na niedzielną szkółkę przy naszym klasztorze. Należy on do rodziny, gdzie już jest czwarte pokolenie chrześcijan i są związani z naszym kościołem od początku jego istnienia. W uroczystości I Komunii św. uczestniczyła licznie zgromadzona rodzina oraz starsi i młodsi koledzy z niedzielnej szkółki przygotowując na tą okazje oprawę muzyczną pod kierunkiem naszej organistki Pani Mariko. Po Mszy św. przewodnicząca rady wiernych w  imieniu całej wspólnoty kościoła wyraziła radość, że od dziś powiększy się grono przystępujących do Stołu Pańskiego, a także wdzięczność, że tworzy się tutaj dobre środowisko, gdzie dzieci mogą wzrastać i dojrzewać w wierze i miłości do Pana Jezusa pod Okiem Opatrzności Bożej.

Po zakończonej Eucharystii wszyscy zgromadzili się na wspólnym świętowaniu przy słodkim stole. Dla dzieci był również „quiz religijny z balonami”. Starsze dzieci odpowiadały na pytania dotyczące przypowieści Pana Jezusa, a młodsze śpiewały piosenki i na cześć Trójcy św. starały się jak najpiękniej wykonać znak krzyża ( najmłodsze  z pomocą rodziców czyniły to po raz pierwszy w życiu!).

Prosimy o modlitwę w intencji naszych japońskich dzieci, by mogły wzrastać w wierze nadziei i miłości.

Prośmy także o liczne i święte powołania do winnicy Pana, by nie zabrakło tych, którzy będą sługami Ewangelii w krajach, gdzie ludzie jeszcze nie poznali prawdziwego i jedynego Zbawiciela Świata- Jezusa Chrystusa, aby nie szukali „po omacku”, lecz mogli dojść do życia w światłości dzieci Bożych.

                                                                                     Siostry z Nakameguro
Tokyo (Japonia) - 4 czerwca 2017 r. – Pierwsza Komunia św. polonijnych dzieci

 4 czerwca 2017 r. w naszym polonijnym duszpasterstwie przeżywaliśmy radość I Komunii św. siedmiorga dzieci, które przez wiele miesięcy gorliwie przygotowały się do tej uroczystości  pogłębiając swoją więź z Panem Jezusem uczestnicząc w Eucharystii, na katechezie z siostrą oraz starając się coraz bardziej naśladować Go w codziennym życiu. Dziękujemy O. Pawłowi Janocińskiemu za nieustanną opiekę duszpasterską nad dziećmi, by łaska wiary przez życie sakramentalne mogła w nich się nieustannie rozwijać.
Pierwszymi przekazicielami wiary dzieciom są rodzice i od nich one uczą się pierwszych słów modlitwy i miłości do Boga i ludzi. Szczególnie tu, w Japonii, gdzie dzieci nie są otoczone chrześcijańską kulturą, świadectwo życia z wiary jest dla dziecka bardzo ważnym wzorcem do naśladowania. Otoczmy nasze dzieci modlitwą by wzrastały w wierze, nadziei i miłości stając się małymi apostołami Pana Jezusa w swoich środowiskach, „aby ludzie widzieli dobre czyny w nich i chwalili Ojca, Który w Niebie jest”.

                                                                       siostry z Tokio-Nakameguro

Festiwal w kościele w Yotsuya

 4 czerwca 2017r. w rocznicę poświęcenia kościoła św. Ignacego w Tokio w dzielnicy Yotsuya, po dziękczynnej Eucharystii odbył się międzynarodowy festiwal, na którym prezentowały się różne grupy narodowościowe, których duszpasterstwa znajdują się przy tej parafii. Wystąpiły również dzieci polonijne z naszego duszpasterstwa śpiewając piosenki, które nauczyły się w czasie katechezy z siostrami i często śpiewają na Mszy św. pod kierunkiem Pani Małgorzaty Komatsu.
Było to piękne radosne świętowanie i doświadczenie różnorodności kulturowej wspólnoty wiernych gromadzących się w tej parafii. W tej różnorodności czuliśmy że, „jeden Duch, jedna wiara, jeden Bóg i Ojciec nasz” łączy nas w jedną wielką Bożą Rodzinę w której pielgrzymujemy do Niebieskiego Jeruzalem.
Dziękujemy Pani Małgosi Komatsu za ogromny wkład w przygotowanie dzieci do występu oraz wszystkim Rodzicom  i Dzieciom, które śpiewały na chwałę Bożą ! Bóg zapłać!

                                                                     siostry z Tokio-Nakameguro
Tokyo – Japonia – 13 maja br. - RADOŚĆ NAWIEDZENIA NAJŚIĘTSZEJ MARYI PANNY

  13 maja 2017 r., w 100 rocznice objawień w Fatimie o poranku zebrałyśmy się na modlitwie w naszej kaplicy, w czasie której, S. Przełożona Jordana odczytała akt oddania i zawierzenia całej wspólnoty Niepokalanemu Sercu Maryi. Po południu udałyśmy się do tokijskiej katedry, gdzie odbywały się centralne uroczystości rocznicowe. Wokół figury Fatimskiej Pani (przywiezionej na tą okazję z miejsca objawień) zebrała się cała diecezja pod przewodnictwem arcybiskupa Petro Okada. Dziękczynną Eucharystię za nieustanna macierzyńską opiekę Maryi współkoncelebrował również nuncjusz apostolski w Japonii abp. Joseph Chennoth i inni przedstawiciele episkopatu Japonii.
Figura Fatimskiej Pani na jesieni ma zostać ofiarowana katedrze w Hiroszimie, w mieście tak bardzo doświadczonym niszczycielską siła bomby atomowej, aby z tego miejsca przez ten znak, był nieustannie słyszalny głos Maryi nawołującej do nawrócenia i modlitwy o pokój. Do tego czasu Matka Boża w znaku tej figury nawiedza parafie i wspólnoty zakonne. Miałyśmy radość jako pierwsze przyjąć Fatimską Panią w naszym klasztorze w Nakameguro i przylegającym do niego kościele św. Michała Archanioła. Od 17 do 22 maja nasz klasztor odwiedziło wiele osób, które razem z nami pragnęły pomodlić się i zawierzyć swoje troski Maryi. W niedzielę wierni ze wspólnoty japońskiej i niemieckiej uczestniczyli we Mszy św. i modlitwie różańcowej wsłuchując się szczególnie w przesłanie z Fatimy.
 Tego dnia również dzieci z niedzielnej szkółki modliły się szczególnie za swoich rodziców z okazji przypadających w pobliskich dniach święta mamy i taty. Dzieci przygotowały prezent dla Maryi swej Niebieskiej Matki-własnoręcznie wykonanego kwiatka i serduszko dla rodziców.

                                                                                     siostry z Tokio-Nakameguro
NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA W TOKIO-NAKAMEGURO

23 kwietnia 2017r.

Jak co roku w święto Miłosierdzia Bożego w kościele św. Michała Archanioła przy naszym klasztorze w Nakameguro  zgromadziła się rzesza czcicieli Miłosierdzia Bożego z Tokio i okolic na wspólnej modlitwie. Uroczystą Eucharystię sprawowaną przez O. Pawła Janocińskiego, dominikanina, poprzedziła Adoracja Najświętszego Sakramentu, w czasie której wierni odmówili różaniec i koronkę do Miłosierdzia Bożego. Na zakończenie nabożeństwa zebrani otrzymali uroczyste błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

W czasie Mszy św. w kazaniu O. Paweł podkreślał, że każdy chrześcijanin na chrzcie otrzymał również łaskę Ducha św., by pod Jego tchnieniem żyć jako dziecko Boże w swojej codzienności. Często jest to jakby zakopany skarb pod natłokiem codziennych trosk i kłopotów, które chcemy rozwiązywać o własnych siłach. Ojciec stan takiego chrześcijanina porównał do piskląt orła, które zabrane z gniazda były wychowywane razem z kurami. Taki orzeł nie wiedząc, że może wznieść się ku niebu, troszczy się tylko by nie zabrakło mu ziarna na jego „podwórku”, patrzy tylko w ziemię. Gdy jednak takiego karłowatego orła pewnego dnia zabrano w wysokie góry i spuszczono w przepaść on nagle rozwinął skrzydła i wzbił się pod niebiosa. Niejednokrotnie różne trudności i cierpienia naszego życia są ręką Opatrzności, która ma nam pomóc oderwać się od ziemskich spraw i wzbić się w NIEBO na skrzydłach DUCHA ŚW. zaufać bezgranicznie MIŁOSIERDZIU BOŻEMU. Zobaczyć swoje trudności dnia codziennego z innej perspektywy. Z perspektywy NIEBA, gdzie czeka na nas MIŁOSIERNY ZBAWICIEL.

O. Paweł podkreślił również, że Pan Jezus nie tylko odpuszcza nam grzechy w sakramencie pokuty, ale także pragnie uleczyć rany zadane przez grzech. Rany, które zerwały więzy z Bogiem i ludźmi. Pan Jezus pragnie nas doprowadzić do pełnego pojednania, o co powinniśmy modlić się i otworzyć się na działanie Ducha św.. W kazaniu Ojciec wymienił różne świadectwa takich cudów MIŁOSIERDZIA, których sam był świadkiem.
WIELKANOC W JAPONII


    Nasza wspólnota w Nakameguro obecnie jest wspólnotą japońsko-wietnamsko-polską.

Przy naszym kościele w Nakameguro gromadzi się również wspólnota wiernych niemiecko-języcznych. W takiej różnorodności kulturowej i językowej przezywałyśmy również Triduum Paschalne i Niedzielę Wielkanocną. Mogłyśmy namacalnie odczuć, że Chrystus jest Zbawicielem wszystkich ludów i narodów. Różne siostry włączały się w przeżywanie tych największych tajemnic naszej wiary nie tylko po japońsku, ale także po niemiecku, wietnamsku i po polsku. Niemieckiej liturgii towarzyszyły ciche śpiewy kanonów Taize, wietnamska Msza św. nocy paschalnej przez pełną ekspresji muzykę i orkiestrę złożoną z wielu instrumentów, nawet nie znających języka wietnamskiego wprowadzała w nastrój przejścia ze śmierci do życia, z niewoli grzechu do wolności dziecka Bożego. Japońska liturgia była pełna głębokiej ciszy w której uwypukla się istota przeżywanej Tajemnicy. Natomiast na świątecznym spotkaniu polonijnym nie zabrakło tradycyjnych pieśni i wielkanocnej święconki.

   W Niedzielę wielkanocną radowałyśmy się również włączeniem do Kościoła katolickiego jednej Japonki, która już wiele lat odkładała przyjęcie Chrztu św. Ks.Kawamura udzielił Sakramentu w naszym kościele w Nakameguro. Tego dnia w naszym kościele na Mszy św. zgromadziły się także dzieci z niedzielnej szkółki i dzieci mieszkające po sąsiedzku. Po Mszy św. dzieci wysłuchały w przystępny dla nich sposób „Orędzia wielkanocnego” i znaczenia symboli wielkanocnych, a następnie szukały ukrytych w naszym ogrodzie zajączków wielkanocnych z czekoladkami.


Pan Zmartwychwstał i jest z nami! Alleluja!
                                siostry z Nakameguro
Górska wspinaczka -bliżej nieba - bliżej Boga

30 marca 2017r.
W czasie krótkiej wiosennej przerwy wraz z s. Helena i z przyjaciółmi wybraliśmy się na wyprawę w góry. Nasza japońsko – filipińsko - wietnamsko-polska drużyna wyruszyła z samego rana by zdobyć szczyt góry Takao. Głównym celem wyprawy był jednak inny szczyt - szczyt PRAWDY, DOBRA i PIĘKNA, który jest w Bogu. Chcieliśmy przez ta wyprawę zbliżyć się właśnie do tego szczytu. Wspinając się mogliśmy dostrzec liczne buddyjskie i shintoistyczne znaki religijne: małe świątynie – kapliczki shintoistyczne, buddyjskie posążki itp. Można było odczuć, ze nie tylko my w górach czujem się bliżej tego, co transcendentne, widać, ze jest to uczucie wspólne dla ludzi rożnych kultur i wyznań religijnych. W górach człowiek czuje się bliżej STWÓRCY!
Marzec 2017 - WIELKI POST W JAPONII

 Wielki Post w Japonii przypada na okres, gdy kończy się rok szkolny i zaczyna się nowy. Absolwenci od kwietnia podejmują nową pracę. Zaczynają rozkwitać kwiaty wiśni. Ludzie idą podziwiać ich piękno, urządzają rodzinne pikniki i pikniki integracyjne dla nowych członków firmy, klubu itd. W tym gwarze mała grupka chrześcijan (ok.1% ludności Japonii) przeżywa wielki post przygotowując się do celebracji Triduum Paschalnego starając się uczestniczyć choćby w jednodniowych rekolekcjach, ale obowiązki nie zawsze na to pozwalają.

Także japońska Polonia pragnie głębiej przeżyć ten szczególny czas. W zeszłym tygodniu przy naszym klasztorze w Nakameguro odbyła się Droga Krzyżowa dla dzieci. Oprócz dzieci zebrali się na modlitwie nie tylko ich rodzice, ale także ci, którzy chcieli przeżyć to nabożeństwo w swoim języku.

W czasie drogi krzyżowej dzieci szczególnie przypatrywały się miłosiernym rękom cierpiącego Pana Jezusa. Przy każdej stacji drogi krzyżowej przypominały sobie, kiedy doświadczyły w swoim życiu dotknięcia miłosiernej ręki Jezusa przez innych i zastanawiały się jak one mogą stawać się taką miłosierną ręką. Następnie dzieci przyklejały do krzyża symboliczną „miłosierną rękę” z konkretnym uczynkiem miłosierdzia. Na koniec dzieci odrysowały na białych kartkach swoją dłoń, by w czasie wielkiego postu na wszystkich jej palcach wypisać jak najwięcej uczynków miłosierdzia, które będzie znal tylko Pan Bóg i one.

Te małe inicjatywy duszpasterstwa polonijnego w Tokyo są jak zaczyn, który w tej innej mentalności i kulturze pomaga dzieciom polskich emigrantów i rodzin polsko-japońskich doświadczyć głębi chrześcijańskiej wiary i żyć nią na co dzień.

                                                                                    s.Klaudiusza Bujnowicz

BŁOGOSŁAWIONY TAKAYAMA UKON
Luty 2017 r.
7 lutego 2017 w Osaka został beatyfikowany Takayama Ukon Justo. Uroczystości przewodniczył w imieniu papieża  Franciszka kard. Angelo Amato  Prefekt Kongregacji Sporaw Kanonizacyjnych. Takayama Ukon obrońca wiary chrześcijańskiej w okresie wielkich prześladowań. Zasłynął z miłosierdzia i pomocy dla biednych i prześladowanych.W ubóstwie i z wyczerpania zmarł za zesłaniu na Filipinach w Manili.
BŁOGOSŁAWIONY TAKAYAMA UKON – módl się za nami!
Wspólnota z Tokyo w Japonii
23 października 2016 r. – Niedziela misyjna – Bazar charytatywny w Tokyo – Nakameguro

23 października br. – w Niedzielę misyjną przy naszym klasztorze w Nakameguro odbył się doroczny bazar charytatywny, który ma również na celu pogłębienie więzi z okolicznymi mieszkańcami. Wraz z wiernymi gromadzącymi się na niedzielnej Eucharystii w naszym kościele, przygotowaliśmy japońskie, wietnamskie i polskie potrawy. Dzieci miały okazje zapoznać się z modlitwa różańcową i wykonać swój mały różaniec. Cale rodziny przybyły by spędzić z nami niedzielne popołudnie. Dla niektórych była to okazja by po raz pierwszy zajrzeć do katolickiego kościoła i porozmawiać. Do wielu wraz z ciasteczkami dotarły Słowa Dobrej Nowiny, ze Jezus Chrystus jest Zbawicielem każdego z nas.
“KODOMO no MISA”
9 października 2016 r. – Tokyo (Japonia) -
“KODOMO no MISA” - Msza św. dla dzieci z archidiecezji tokijskiej w katedrze

9 października 2016 r. w tokijskiej katedrze po raz kolejny odbyła się Msza św. z udziałem dzieci z  całej archidiecezji. Po raz pierwszy w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele dzieci z naszego polonijnego duszpasterstwa. Organizatorom zależy by to spotkanie było również okazją do integracji dzieci imigrantów i rodzin mieszanych z Kościołem lokalnym. Mszy św. przewodniczył i homilię do dzieci wygłosił abp Piotr Okada. Hasłem tegorocznego spotkania były słowa św. Piotra z Ewangelii „Panie ile razy mam przebaczyć? Czy aż 77 razy?” Dzieci w czasie przygotowań do spotkania przygotowały w swoich duszpasterstwach kukiełki wyrażające gest przebaczenia i pojednania „Iyo-kun, Iyo –chyan”, które w czasie Mszy św. niosły w darach ofiarnych wraz z listami do Pana Jezusa o przebaczeniu. Po Eucharystii wszyscy spotkali się na placu kościelnym na wspólnej rekreacji. Było to piękne zawiązanie wspólnoty dzieci z różnych parafii i duszpasterstw dla imigrantów. Mamy nadzieje, ze w następnych latach jeszcze więcej dzieci dołączy do tego corocznego świętowania i przez nie jeszcze bardziej poznają, pokochaj i będą naśladować Pana Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie.

s. Klaudiusza Bujnowicz

2 października 2016 r. Tokyo (Japonia) – Sakrament Bierzmowania

 Dzisiaj w duszpasterstwie polonijnym w Tokio, w którym wraz z s. Anetą ze Wspólnoty Słudzy Ewangelii posługujemy w katechizacji dzieci i młodzieży  11- ro młodych osób przystąpiło do Sakramentu Bierzmowania, którego udzielił im nuncjusz apostolski abp. Joseph Chennoth. Większość z nowo bierzmowanych osób, to uczniowie szkol średnich, którzy maja dużo zajęć pozalekcyjnych w szkole nawet w niedziele. Czasem trudno im przyjechać do duszpasterstwa na niedzielna Msze św. i katechizacje. Z inicjatywy rodziców zorganizowaliśmy dla nich przygotowania do bierzmowania w czasie wiosennych ferii, na co młodzież chętnie odpowiedziała. Młodzież z rodzin polonijnych i polsko-japońskich jest spragniona wartości duchowych, spragniona Ewangelii. Żyjąc w środowisku, gdzie inne wartości stają na pierwszym miejscu, czasem trudno jest świadczyć o swojej przynależności do Jezusa. Cieszyli się ze dziś otrzymują przez ręce arcybiskupa Wielkiego Pomocnika - Ducha św., który pomoże im bardziej poznać, pokochać i naśladować Jezusa Chrystusa w codziennym życiu. Na koniec usłyszeli słowa:


„Za chwile od O.Pawla, naszego polonijnego duszpasterza, otrzymacie krzyż, pamiątkę bierzmowania, krzyż który jest znakiem chrześcijańskiej wiary; krzyż który jest wyrazem więzi człowieka z Bogiem, więzi miłości. Nosząc ten krzyż bądźcie świadkami tej szalonej miłości Boga do człowieka. Bądźcie świadkami Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego.  Otrzymacie tez na pamiątkę książeczkę „100 słów Jezusa z Nazaretu” po japońsku, byście stawali się głosicielami Dobrej Nowiny w waszym japońskim środowisku. Przekazali nam je polscy salezjanie, którzy czasem posługują dla naszej wspólnoty, a dziś łączą się duchowo w przeżywaniu Waszej radości.Niech Duch Św. prowadzi Was drogami świętości!”
Prosimy o modlitwę za naszą japońską i polonijna młodzież!

                                      siostry z Nakameguro
Tokyo 25 wrzesień 2016 r. - International Day!

               Obcokrajowcy mieszkający w Tokyo przybyli do katedry w Tokyo na International Day. Organizatorzy podkreślają, że ten międzynarodowy wymiar tradycyjnych spotkań przypomina o bogactwie KOŚCIOŁA, iż wszyscy uczniowie Chrystusa uczestniczą przy wspólnym stole Eucharystii. Nasza wspólnota jest też międzynarodowa, a wiec każda Siostra reprezentowała swój kraj.
 Wrzesień 2016 r.       

Uroczysta Msza św. dziękczynna  z okazji kanonizacji Matki Teresy z Kalkuty, celebrowana  przez ks. biskupa Okada, odbyła się 19 września br.  w katedrze tokijskiej.Podczas Mszy św. z udziałem 2 tysięcy osób, siostry ze Zgromadzenia Misjonarek Miłości , przedstawiły życiorys „świętej biedaków”. Japończycy bardzo  kochają Matkę Teresę, święta też 4 razy była w Japonii zakładając domu dla ubogich .

5 czerwca 2016 r.

Pierwsza Komunia św. w Kościele św. Michała Archanioła w Nakameguro

        Dzisiaj w kościele filialnym św. Michała Archanioła przylegającym do naszego klasztoru przeżywałyśmy radosna uroczystość I Komunii św. dziewczynki o imieniu Rei. 2 lata Rei uczęszczała na katechezę przygotowującą do sakramentów pokuty i Eucharystii, prowadzoną przez S. Sylwestrę. Eucharystii przewodniczył nasz kapelan ks. Kawamura Kinji, który w kazaniu powiedział że w dniu swojej I Komunii św. usłyszał glos Pana Jezusa powołującego go do kapłaństwa i zachęcił dziewczynkę, by dobrze wsłuchiwała się w cichy glos Pana Jezusa, który do niej dzisiaj szczególnie skieruje.
Rei bardzo pragnęła przyjąć I Komunie w dniu swoich 8 urodzin i to pragnienie jej się spełniło. W podziękowaniu po Mszy św. Rei mówiła, ze przyjęcie Pana Jezusa w Komunii św. jest dla niej największym prezentem urodzinowym i od teraz każde urodziny będą jej o tym pierwszym spotkaniu przypominały. Rei należy do rodziny, gdzie od strony mamy jest juz czwarte pokolenie chrześcijan. Dziś Rei była ubrana w tą samą sukienkę komunijną, którą miała na sobie 30 lat temu jej mama w dniu swojej I Komunii św. w tym samym kościele. Dla Japończyków bardzo ważne jest podtrzymywanie rodzinnych tradycji. Tato nie jest ochrzczony i Rei mówiła, że w Komunii św. szczególnie modli się o dar wiary dla Tatusia i prosi wszystkich o modlitwę w tej intencji.
   Po Mszy św. wszyscy spotkali się na małym dziękczynieniu przy herbacie i słodkim ciastku. Koledzy i koleżanki z niedzielnej szkółki również złożyli Rei życzenia ofiarując jej mały prezent przypominający jej o słowach Pana Jezusa: "Ja jestem winnym krzewem, a wy latorośle. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przyniesie owoc obfity". Wszyscy życzyli Rei by przez częstą Komunie św. coraz bardziej stawała się podobna do Pana Jezusa.



Maj 2016 r. - Dzień Mamy w Nakameguro

W Japonii Dzień Matki jest świętowany w drugą niedzielę maja.

Dzieci, które gromadzą się przy naszym kościele św. Michała Archanioła na niedzielnej szkółce również uroczyście przeżyły ten dzień przygotowując prezent dla Matki Bożej Swej Niebieskiej Matki i dla swojej mamusi. Po Mszy św. dzieci w procesji złożyły koło wizerunku Maryi swojego kwiatka, a mamusi wręczyły figurkę Matki Bożej, żeby było jak w piosence: <Panie Jezu zabierzemy Cię do domu, razem z Toba będzie u nasz twoja mama, żeby nasza już nie była nigdy sama>. Modlitwą za rodziny przez wstawiennictwo Maryi zakończyło się całe nabożeństwo.

13.03.2016 r. - Tokio (Japonia) - Poświęcenie nowego domu Sióstr

Dziś wraz z całą Wspólnota wiernych gromadzących się w kościele św. Michała Archanioła przy naszym klasztorze przeżywaliśmy radość poświecenia nowego domu duszpasterskiego. Na Mszy dziękczynnej za szczęśliwe ukończenie całej budowy nowego klasztoru, koncelebrowanej prze 3 kapłanów: Ks. Kawamure Kenji, Ks. Heinz Hamm i Ks. Pawła Janocinskiego, zgromadzili się wierni ze wspólnoty japońskiej i niemieckiej oraz liczni zaproszeni goście i okoliczni  mieszkańcy. ( CZYTAJ DALEJ...)

STYCZEŃ 2016 R. - KOLĘDA W NAKAMEGURO – TOKYO

               11 stycznia 2016 w Nakameguro z tradycyjną kolędą przybył do nas o.Paweł Janociński, dominikanin. Po porannej Mszy św. odprawionej w naszej kaplicy ze śpiewem kolęd obeszliśmy cały
klasztor zatrzymując się przy każdym pokoju, by ojciec mógł poświęcić i pobłogosławić jego mieszkańców. Jest to pierwsza kolęda w naszym nowym klasztorze, w którym mieszkamy od sierpnia.

styczeń 2016 r. - NOWOROCZNE SPOTKANIE Z ARCYBISKUPEM

6 stycznia w kościele św. Ignacego w Tokio-Yotsuya odby³o siê noworoczne spotkanie osób konsekrowanych  z arcybiskupem tokijskiej diecezji Petro Okada.  W kazaniu podczas uroczystej Mszy św. arcybiskup wskaza³ na ró¿ne zadania, które staj¹ przed osobami konsekrowanymi we wspó³czesnym świecie. Po Mszy św. ksi¹dz Sugihara Yuji, wyk³adowca prawa kanonicznego, wyg³osi³ zebranym cztery konferencje podsumowuj¹c Rok ¯ycia  Konsekrowanego.  W pierwszej konferencji ks.Sugihara przypomnia³ do czego zaprosi³ nas papie¿ Franciszek podkreślaj¹c nastêpuj¹ce punkty:

  • byæ wdziêcznym za przesz³ośæ (³aska za³o¿enia zgromadzenia, świadomośæ swojej historii)

  • ¿yæ maj¹c radośæ w sobie

  • mieæ nadziejê na przysz³ośæ

  • byæ ekspertami komunii

Druga konferencja dotyczy³a nauczania soboru watykañskiego II o ¿yciu zakonnym i jego drodze po soborze. Konferencjonista zwróci³ uwagê, ¿e na soborze zosta³a podkreślony szczególny charyzmat ka¿dego zgromadzenia, który jest bogactwem Kościo³a. Ukaza³ jednak, ¿e po soborze dochodzi³o do skrajności zbytniej izolacji poszczególnych instytutów. Wspó³cześnie jest ogromna potrzeba wspó³pracy miêdzy zgromadzeniami, by ubogaciæ Kośció³.
Trzecia i czwarta nauka dotyczyła zadań jakie obecnie ma życie konsekrowane. Pośród nich mówca wskazał, że życie braterskie/siostrzane we wspólnocie jest ogromnym świadectwem dla współczesnego podzielonego świata. Tworzenie takiej ewangelicznej wspólnoty, w której nie łączą nas więzy krwi, a jedynie wspólne powołanie do takiego życia jest  łaską i trzeba z nią współpracować.jesteśmy odpowiedzialni za świętość wspólnoty. Kolejnym zadaniem jest modlitwa wstawiennicza i dzielenie się z innymi, także ze świeckimi swoją duchowością. Współczesnym wezwaniem jest też potrzeba dzielenia się swoim charyzmatem z innymi i współpraca.
Jesteśmy wdzięczne Panu Jezusowi, że zbliżając się ku końcowi roku poświęconemu życiu konsekrowanemu mogłyśmy na nowo spojrzeć na istotę tego powołania w Kościele.


MISYJNE REKOLEKCJE 2015/2016

   W dniach 26 grudnia- 4 stycznia siostry z obydwóch wspólnot naszej japońskiej misji przeżywały swoje zakonne rekolekcje w Tokio-Kamishakuji prowadzone przez hiszpańskiego jezuitę   o. Ivanies'a. Rozważania rekolekcyjne były oparte o "List apostolski papieża Franciszka do zakonników i zakonnic na rozpoczęcie roku życia konsekrowanego". Każdego dnia rozważałyśmy tekst listu w nawiązaniu do Ewangelii. Dzień kończyła adoracja przed Najświętszym Sakramentem. Rekolekcje miały też na celu na nowo popatrzeć na swoją tożsamość, jako osoby konsekrowanej w konkretnym instytucie zakonnym. W rekolekcjach uczestniczyły 32 siostry z 9 zgromadzeń, co pozwalało odczuć bogactwo życia konsekrowanego w Kościele. Ostatniego dnia dzieliłyśmy się owocami rekolekcji w grupach, co jeszcze bardziej utwierdziło nas w tym, jak wielkim darem dla Kościoła są te ewangeliczne wspólnoty, które Duch św. wciąż wzbudza wśród wierzących, by świadczyły o tym, że Jezus żył na ziemi. Osoby konsekrowane są powołane, by żyć tak, jak żył Jezus. Kończąc rekolekcje wróciłyśmy do swoich obowiązków mając w sercu słowa papieża Franciszka:
"Znajdziecie życie-dając życie
nadzieję- dając nadzieję,
a miłość miłując."


BOŻE NARODZENIE 2015 r. W POLONII JAPOŃSKIEJ
   25 grudnia 2015 r. rodziny polonijne oraz polsko-japońskie zgromadziły się na wspólnym świętowaniu w kościele św. Ignacego w Tokio. O godz. 15:00 odbyła się Msza św. sprawowana przez duszpasterza polonijnego o. Pawła Janocińskiego. Po Mszy św. dzieci wystawiły Jasełka pt. "Adoracja przy żłóbku". Wszyscy włączyli się w tradycyjne śpiewanie kolęd razem z dziećmi. Dla małych aktorów był to wielki wysiłek, by nauczyć się na pamięć tekstów w j. polskim. Widać było wielkie przejęcie i zaangażowanie dzieci, które razem z siostrami i rodzicami przygotowały się do kolędowania na chwałę Bożą. Przed rozpoczęciem wspólnie przygotowanego świątecznego posiłku zebrani podzielili się wigilijnym opłatkiem, który do Polonii dotarł od sióstr dominikanek klauzurowych z Radoń. Na zakończenie niespodzianie zjawił się św. Mikołaj z prezentami dla dzieci. Do każdej paczki był przywiązany bilecik-"drzwi miłosierdzia" z wymienionymi uczynkami miłosierdzia co do duszy i ciała. Św. Mikołaj zachęcał dzieci, by je bardziej praktykowały i nawzajem sobie pomagały. Jak co roku paczki św. Mikołaja ufundowała ambasada RP w Tokio.
   Na spotkaniu oprócz obfitości pokarmów na stole nie brakowało też strawy duchowej.  Wielu rodaków dziękowało, że to spotkanie pomogło im duchowo przeżyć dzień Bożego Narodzenia, który w Japonii jest zwykłym dniem pracy. Cieszył też fakt, że kolejka do sakramentu pokuty była tak długa, że Msza św. została opóźniona o pół godziny, by wszyscy mogli przygotować serce na Boże Narodzenie.

FILM NR 1


FILM NR 2

FILM NR 3

FILM NR 4

24 grudnia 2015r.
PASTERKA W NAKAMEGURO

Jak co roku w Kościele św. Michała Archanioła w Pasterkę Bożego Narodzenia przeżywaliśmy we wspólnocie chrześcijan japońskich i niemieckich, którzy tutaj gromadzą się co tydzień na niedzielnej Eucharystii. Przybyło także wielu niechrześcijan, którzy tej szczególnej nocy chcieli pokłonić się Dzieciątku, o którym tak wiele słyszeli, ale jeszcze przez chrzest nie stali się Jego uczniami. Po raz pierwszy tuż przed Pasterka dzieci japońskie przedstawiły scenkę Bożonarodzeniową, którą wprowadzili wszystkich zebranych w tajemnice Wcielenia Syna Bożego. Po pasterce wszyscy zebrali się na świątecznym poczęstunku przed kościołem.
W tradycyjnej wieczerzy wigilijnej w naszej wspólnocie przed pasterką również jak zawsze uczestniczyło kilkoro osób, którzy są jedynymi chrześcijanami w swojej rodzinie.
Tej nocy radość pasterzy zgromadzonych przy betlejemskim żłóbku udzieliła się nam wszystkim. W milczeniu przed betlejemską stajenką kontemplowałyśmy miłość Boga, Który tak ukochał świat, że Syna Swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy nie umarł, ale miał życie wieczne.


Wróć do spisu treści