Aktualności z Kamerunu - Zgromadzenie Sióstr Opatrzności Bożej

Przejdź do treści

Aktualności z Kamerunu

Misje > Kamerun
Kamerun - Ayos, 11 maja 2019 r.
W tym dniu na naszej misji odbyło się zakończenie roku działalności grupy dziecięcej - CoopMonde. Dzień ten był pełen radości dla naszych dzieci. Oprócz wesołych zabaw, tańców i śpiewów, były pogadanki edukacyjne przygotowane przez opiekunów grup oraz możliwość obejrzenia filmu i zjedzenia obfitego posiłku. Niedawno otrzymałyśmy z Polski przesyłkę z kisielami, które zebrały polskie dzieci. Dzisiaj nasze dzieci miały okazję spróbować smaku kisielu, oraz mogły zabrać kisiel w torebce do swoich domów, by potem przygotować go dla swojego rodzeństwa, (wcześnie otrzymały instrukcje sposobu przyrządzania). Serdecznie dziękujemy ofiarodawcom z Polski.

Ayos – pielgrzymka do Sankturaium Bożego Miłosierdzia
Dnia 26 kwietnia 2019 r. z naszej Parafii św. Marcina w Ayos wyruszyła piesza pielgrzymka do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Atoku.
Temat tegorocznej pielgrzymki brzmiał: SAKRAMENTY JAKO ŹRÓDŁO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO.
W tym roku pielgrzymowała rekordowa liczba – bo aż 310 pielgrzymów.
W większości byli to młodzi ludzie.
Cieszy nas to że właśnie młodzież nie szczędziła  sił, by iść i prosić o Miłosierdzie Boże dla siebie i swoich rodzin.
Bogu niech będą dzięki
s. Celestyna s. Dariusza i aspirantka Modesta
Essiengbot - kwiecień 2019 - Pielgrzymka do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia
Pozdrawiam bardzo serdeczne z trasy pielgrzymkowej. Dzisiaj w godzinach porannych wyruszyliśmy w drogę do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Minął pierwszy dzień w słońcu i kurzu. Poza nami 35km. Jutro kolejny dzień. Grupa powiększy się gdyż dołączaja do nas osoby z Messameny. Pomimo zmęczenia, pielgrzymi są radośnie i pełni pokoju.
Szczęść Boże
S.Regina
Triduum Paschalne w Essiengbot w Kamerunie kwiecień 2019 r.
                          W dniach od 8 do 11 kwietnia, korzystajac z dwutygodniowej przerwy w nauce, zaprosilysmy do naszej wspolnoty w Essiengbot dziewczeta, zainteresowane zyciem zakonnym. Na spotkanie zglosilo sie 7 dziewczat. Trzy z naszej wioski Essiengbot i cztery z Ayos. Powstala wspolnota, ktora wydawala sie mieszkac juz od dluzszego czasu a tak naprawde spedzily ze soba trzy pelne dni. Dom zakonny wypelnil  sie gwarem i ogromna radoscia, ale rowniez modlitwa, spiewem i milczeniem. Dziewczeta uczyly sie wzajemnie, odkrywajc zycie zakonne i siebie. Czas uplynal bardzo szybko, a na koniec nie zabraklo uronionej lzy.  Mamy nadzieje, ze siane ziarno nie obumrze, lecz wyda owoc, wedlug Bozej woli. Niech Boza Opatrznosc czuwa nad kazda z nich i zrasza swa laska serca.  Pozdrawiamy bardzo goraco i zalaczamy kilka zdjec.
                                                                                             Siostry z Essiengbotu

Essiengbot luty 2019 – pielgrzymka młodych do Matki Bożej Dobrej Nadziei

W tym roku to już 28 edycja pielgrzymki młodych do Matki Bożej. Z naszego dekanatu ruszyło 54 pielgrzymów, z parafii 4 . Dyrektorem był O. Paweł Rawski MIC z parafii Miłosierdzia Bożego z Atok, a S. Annuncjata Waszewska po raz pierwszy była pielgrzymem - kierowcą. Nie było lekko bo upal i kurz utrudniał maszerowanie ale w końcu to pokuta. Zaszliśmy cało i zdrowo na czwartek 21 lutego by wraz z młodymi całej diecezji modlić się o pokój i chrześcijańskie autentyczne życie. Temat tegorocznej pielgrzymki: "młody człowieku czy wierzysz że Sakramenty są źródłem łaski i autentycznego życia chrześcijańskiego?" to trudne pytanie a jednocześnie zadanie dla naszych młodych. Życie sakramentalne młodych Kameruńczyków to temat wciąż budzący wiele dyskusji i pytań.

W sobotę 23.02 dołączył do nas nasz Ks. Bp Jan Ozga który zaproponował młodym by byli jak gwiazdy dla innych, gwiazdy które świecą Chrystusem. Po uroczystej Eucharystii wróciliśmy szczęśliwie do domu. Niech Pan Bóg będzie uwielbiony.

Z modlitwą s. Annuncjata Waszewska z Essiengbot
Essiengbot -Luty 2019 - Dzień Chorych
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z Dnia Chorego przeżywanego razem z naszymi chorymi na wioskach. Dzień ten był organizowany przez Ośrodek zdrowia w Essiengbot.
Ayos – luty 2019
W dniach od17 do 18 lutego na naszej misji w Ayos odbylo sie spotkanie dla dzieci z grupy modlitewnej ,,Dzieci Swiata".
W spotkaniu tym uczestniczyło 130 dzieci. Do wspólnego świętowania zaprosilismy także dzieci z sasiedniej parafii ktora jest oddalona od naszej misjii 52 km (Akonolinga).
Oprocz modlitwy byl czas na wspólną rekreację. Dzieci poczuly sie kochane i zauważone. Radość była przeogromna.
Zapraszam do fotogalerii.
27 styczeń 2019 r.- Święto Trędowatych w Ayos w Kamerunie

W tym dniu w sposób szczególny pamiętaliśmy o tych ludziach, którzy zostali dotknięci tą straszną chorobą. Obecnie w naszym miasteczku zostało ich niewiele bo 9 osób. Chorzy ci są w podeszłym wieku i wszyscy mieszkają u swoich rodzin. O godzinie 16.00 była odprawiona Msza św. w ich intencji. Ludzie ci cieszą się, że mogą się razem spotkać i razem świętować. Po Mszy św. tradycyjnie zostali oni obdarowani przez nas prezentami. Otrzymali: olej, makaron, ryż, ryby, przecier pomidorowy, rosołki, mydło. Pamiętajmy o nich w naszych modlitwach.

Siostry z Ayos

Ayos, styczeń 2019 r. - Pan kiedyś stanął nad brzegiem…

Od 2 do 5 stycznia 2019 r. na misji Ayos odbyło się spotkanie powołaniowe dziewcząt. 15 dziewcząt z Ayos, Essiengbot  i 2 dziewczyny angielskojęzyczne wsłuchiwały się w głos Pana Jezusa. Słuchały czy Jezus ich woła, by być siostrą Opatrzności Bożej. Dziewczęta miały okazję spotkania z siostrami na modlitwie, na posiłku czy w czasie wykładów, kiedy s. Celestyna przybliżała im historię i cel naszego Zgromadzenia. Dziewczęta to uczennice z liceum i gimnazjum. Niektóre z nich po raz pierwszy miały okazje zobaczyć dom sióstr wewnątrz. Był to czas bardzo bogaty dla nich. Na koniec dziewczęta okazały wielką wdzięczność siostrom, że mogły wspólnie z nami spędzić czas i choć trochę zobaczyć jak siostry żyją i pracują na co dzień. Prosimy o modlitwę, by Pan był hojny dla nas na tutejszej Afrykańskiej ziemi i obdarzył nasze Zgromadzenie nowymi powołaniami. Siostry z Ayos
Ayos, grudzień 2018 r. - Przybieżeli do Betlejem pasterze….


Tę kolędę śpiewaną po Polsku można było usłyszeć w niedzielę 30 grudnia 2018 r. w naszym kościele. W niedzielę Świętej Rodziny dzieci z naszej parafii grały jasełka w kościele. Jasełka przygotowała s. Dariusza wraz z dziećmi z grupy „Dzieci Świata”. W tym roku jasełka zaczęły się od zwiastowania Maryi, że zostanie Matką Jezusa. Maryja odwiedziła św. Elżbietę i w piękny sposób wyśpiewała Magnificat. Po narodzeniu Jezusa do  szopki przybyli pasterze ze swoimi darami: ofiarowali dzieciątku banany, maniok, kurę, jajka. Do Pana Jezusa przyszły też żywe owieczki, były na tyle małe, że jedna z nich nie mogła nadążyć za starszymi i musiała być niesiona. Królowie ofiarowali tradycyjne dary, a dzieci przyniosły dzieciątku ciasteczka, serce, papaja, pielęgniarka ofiarowała lekarstwa a nauczyciel ofiarował swoją książkę. Dzieci przedstawiały jasełka w czasie dwóch Mszy św. Wszyscy wierni mogli choć trochę przenieść się w tamtą rzeczywistość, a rodzice byli dumni ze swoich dzieci. Na koniec artyści zostali obdarowani świątecznymi upominkami.

Essiengbot, grudzień 2018 r. – Pielgrzymka dzieci ze stowarzyszenia "Cop Monde" do sanktuarium Matki Bożej Nadziei w Nguelemendouka
W ostatnich dniach grudnia 2018 r. odbyła się coroczna diecezjalna pielgrzymka dzieci do Matki Bozej. Uczestniczylo w niej ok 1600 dzieci z calej diecezji. Nasza parafia reprezentowana była przez 35 dzieci, jedną mamę która przygotowywała posiłki, pana kierowcę, Ks Proboszcza i S.Reginę. Temat pielgrzymki to: Jezu, przez chrzest wchodzę w Twoja Rodzinę.
Kazda Parafia przygotowywała piosenkę pielgrzymki. Rowniez i nasza. Zajęliśmy 2 miejsce.  Dzieci bardzo się cieszyly. Obecnośc Ks Bpa Jana Ozgi była również ważna, jego homilia przypomniała na nowo ważność chrztu św w życiu każdego chrześcijanina. Nieodłącznym momentem w pielgrzymowaniu jest kiermasz, w którym każde dziecko, za drobną oplatą może zdobyć nagrodę (lalki, pilki, maskotki, zeszyty, mydelka, itp) uczestnicząc w różnych grach. Wróciliśmy do domu bardzo szczęśliwi. Pozdrawiam serdecznie
S.Regina
W dniach od 30.11 do 2.12 na misji w Essiengbot  odbyła się sesja dla mlodziezy. 50 młodych osób wzięło udział w spotkaniu, trochę z naszej parafii, i kilkoro z sasiedniej parafii z Somalomo.
Sesję prowadził Ks. Ives Oumarou MIC. Temat wiodacy to: " Sakramenty, źródło łaski i życia wiecznego". To jednocześnie temat roku pastoralnego naszej diecezji. W programie byla też pogadanka na temat chorób dzisiejszego mlodego czlowieka. Nie zabrakło też Adoracji Najswietszego Sakramentu i Sakramentu pokuty. Byl też koncert muzyczny, no i oczywiście smaczne posiłki.
Z uśmiechem i pozdrowieniem - s. Annuncjata Waszewska z Essiengbot
Październik 2018

                  Z wielka radością pisze kilka słów z zakończonej budowy dwóch nowych klas lekcyjnych w szkole należącej do naszej misji w Essienbot. Oddane do użytku sale, służą uczniom z dwóch najstarszych klas. Są bardzo przestrzenne i  jasne. Bardzo gorąco dziękuję Wszystkim Ofiarodawcom, którzy przyczynili się do budowy a zwłaszcza do ich wykończenia. W tym roku liczba uczniów w szkole podstawowej znów się powiększyła. Jest ich 336. Zatrudnionych zostało dwóch nowych nauczycieli, ponieważ najmłodsza klasa, tzw. SIL liczy w tym roku 72 uczniów, a tzw. CP 66. Dzięki nowym salom mogliśmy dokonać podziału na A i B. Mamy 8 nauczycieli oraz dyrektora, który „czuwa” nad najmłodszymi świeżo upieczonymi nauczycielami.
                  Bóg zapłać ze wszelka pomoc, zwłaszcza adopcyjną. Dzięki niej wielu uczniów może uczęszczać do szkoły. Dziękuję także za pomoc w postaci przyborów szkolnych, dekoracyjnych oraz zabawek. Bóg zapłać za modlitwę i wsparcie duchowe.
                                                                                             Szczęść Boże   -           s. Regina
  Październik 2018  
W Essiengbocie,  październik miesiąc Maryjny zakończył się konkursem. Do ostatniego dnia października dzieci przynosiły różance zrobione przez siebie lub z pomocą rodzeństwa albo rodziców. Do konkursu przedstawionych było 35 różańców. Każdy wykonany był bardzo starannie. Jeden zrobiony został z baloników. Pracowało przy nim kilka osób (młodzież i dwóch nauczycieli z naszej szkoły). Ten ostatni wykonany był w ostatniej chwili. Konkurs rozstrzygnięty został w niedziele 4 listopada. Wszystkie różance zajęły pierwsze miejsce. Dzieci bardzo cieszyły się i czekały na te chwile. W nagrodę otrzymały piłkę oraz różaniec.
                Pozdrawiamy bardzo serdecznie Wszystkie Siostry i wszystkich Przyjaciół Misji z Essiengbotu.
                                                                                               s. Regina
Jubileusz s. Danuty Ziomek w Kamerunie.
W dniu 23 września 2018 r. na misji w Ayos s. Danuta Ziomek świętowała wraz ze wspólnotą sióstr z Ayos i Essiengbot wraz z parafianami swój srebrny Jubileusz 25 lecia profesji zakonnej. Mszy św. o godz. 10 w kościele parafialnym przewodniczył o. Robert Szymański a homilię wygłosił o. Franciszek Meus. W homilii o. Franciszek przedstawił wartość życia zakonnego zachęcił On ludzi  młodych, by wsłuchiwali się w wewnętrzny glos swojego serca i pytali się czy Pan ich wola, by służyć Jemu w życiu zakonnym. O. Franciszek podkreślił, że s. Danuta od I slupów przez 19 lat pracuje na misjach w Kamerunie a 14 lat w Ayos. Na zakończenie Mszy św. delegacje: dzieci, młodzieży, kobiety z pracowni haftu i przewodniczący rady parafialnej złożyli siostrze Danucie  życzenia, dziękowali za pracę na misji w Ayos, obdarowali siostrę prezentami i kwiatami i zapewnili o pamięci w modlitwie.

Essiengbot – Kamerun – maj 2018
Krótka fotorelacja z odpustu parafialnego, z Bożego Ciała i I Komunii św.
Essiengbot – luty 2018 r.

«Jeune, Jésus a besoin de toi» tzn : MLODY CZLOWIEKU, JEZUS CIEBIE POTRZEBUJE!

Pod tym hasłem ruszyła XXVII pielgrzymka młodzieżowa do Nguelemedouka do Matki Dobrej Nadziei. Jak co roku tak i tym razem również z naszej parafii z Essiengbot, wyszła grupa młodych, by zanieść Maryi mnóstwo intencji. To już tradycja naszej diecezji że w połowie lutego, młodzież z 5 dekanatów w trudzie,  ogromnym upale i piachu pielgrzymuje do Matki. Nasz dekanat to 4 parafie: Parafia Najświętszego Sakramentu z Essiengbot, Św. Józefa z Messamena, Św. Filipa Apostola z Somalomo i Miłosierdzia Bożego z Atok. Już w niedzielę 18 lutego zgromadziliśmy się w AKOK MAKA by uroczystą Eucharystię rozpocząć wspólne pielgrzymowanie. Dyrektorem pielgrzymki był ks. Paweł Rawski MIC z Atok, szedł z nami też Ks. Herve wikary z Messamena i S. Annuncjata Waszewska - służba medyczna pielgrzymki. I tak w poniedziałek 19 lutego o 5.15 ruszyła 72 osobowa grupa z dekanatu Messamena. Było naprawdę super! Zobaczcie sami.... nie brakowało modlitwy i codziennej drogi krzyżowej, ale także szczerych rozmów i spowiedzi. W środę dołączył do nas Ks. Bp. JAN OZGA, który, co tu dużo mówić, wyjątkowo lubi nasz dekanat. Czwartek 22 lutego to ostatni dzień naszej pielgrzymki i do pokonania tylko 17km! Oczywiście to nic w porównaniu z tym co już przeszliśmy. Aż tu nagle zaczęło padać! Normalnie jest jeszcze pora sucha! I co? Nie było rady: trzeba było iść! I tak umoczeni i w błocie „po same uszy” doszliśmy do Maryi! Łzy płynęły same ...., bo doszliśmy, bo tu jest Matka, warto pokonać wszystkie te trudy, by klęknąć przed Matka i przytulić się do Jej Serca.

Pielgrzymka to wyjątkowy czas nawrócenia i łask! Sporo naszych młodych zdaje w tym roku swoje ważne egzaminy, i sami mówili że trud drogi ofiarują w tej intencji. Niech Maryja ich usłyszy i wybłaga łaski.

Cali i zdrowi wróciliśmy do Essiengbot 24 lutego o 17.15, by świadczyć o tym co dokonał Pan w naszych sercach.

Z gorącymi pozdrowieniami i uśmiechem – s. Annuncjata Waszewska z Essiengbot.
Ayos - 17 lutego 2018 r. – “Dzień Przyjażni

W sobotę 17 lutego 2018 roku na naszej misji w Ayos s. Dariusza, która prowadzi grupę „Dzieci świata” zorganizowała tzw. “dzień przyjaźni”. Dzieci z Ayos zaprosiły dzieci z wiosek z naszej parafii, by wspólnie się modlić, grać, bawić. Oczywiści przy tej okazji nie mogło zabraknąć posiłku i słodyczy. Od rana dzieci przybywały na misję, by wspólnie świętować. Dzień ten mógł być zorganizowany dzięki pomocy z zewnątrz. Dziękujemy S. Amadeuszy wraz z dziećmi  z Lublina za akcje: “szklanka ryżu”. Dziękujemy również Ks. Tomaszowi Fiszer  z Lubrańca za przysłanie nam kiśli, które były zbierane przez dzieci ze szkoły podstawowej. Dzieci po raz pierwszy miały okazje jeść kisiel, który im bardzo smakował. Dziękujemy tez siostrom za maskotki, które nadeszły do nas od sióstr z Miedzyrzeca i z Lublina. Dzień zakończył się oglądaniem filmu, po którym dzieci szczęśliwe rozeszły się do domów.
Kamerun - Essiengbot - budowa kolejnych sal  lekcyjnych dla szkoły podstawowej
Pozdrawiam z naszej misji. Pora sucha zmobilizowała nas  do rozpoczęcia budowy dwóch sal lekcyjnych, gdyż dotychczasowe budynki  nie mieszczą już wciąż wzrastającej liczby dzieci. Dzięki  pomocy wielu osób, udało nam się zebrać materiał do budowy i równocześnie rozpocząć prace. Tak jak przy budowie przedszkola, rodzice pomogli przy kopaniu fundamentów, tak i tym razem również oni wnieśli swój wkład. Bardzo gorąco dziękuję za wszelki wkład w naszą budowę. Dziękuję za każdą pomoc i wsprcie. Dziękuję też za wszystkie adopcje, które sprawiają ze liczba dzieci  w szkole i w przedszkolu wciąż  wzrasta. Dziękuję za zaangażowanie Wszystkich Sióstr w sprawę edukacji naszych dzieci i organizowanie wszekich pomocy na rzecz szkoły. Niech Pan wynagradza poświecenie i udziela błogosławieństwa. Szczęść Boże
                                                        s. Regina   -    Essiengbot
11 lutego 2018 r. - Dzień chorych w Essiengbot!
"Byłem chory a odwiedziliście mnie!" Jak co roku tak i tym razem nasza przychodnia nie zapomniała o chorych  i starcach w Essiengbot i sąsiednich wioskach. S. Annuncjata z młodzieżą 7  lutego rano, wyprzedzając Światowy Dzień Chorych (11.02.), ruszyła na  wioski by odwiedzić chorych. Odwiedziny i wspólne świętowanie było  uwieńczone skromnym posiłkiem i drobnym prezentem. Dzień wcześniej s. Annuncjata  z młodzieżą przygotowała posiłek tzn.ryż i mięso w sosie pomidorowym.  Wszyscy bardzo się ucieszyli, nie brakowało łez wzruszeń....bo prawdą jest że  wielu
naszych chorych starców żyje w bardzo ubogich warunkach (co widać na zdjęciach), a posiłek który od nas otrzymali był znakiem prawdziwego  święta! Z gorącymi pozdrowieniami
                                                                             Siostry z Essiengbot
Pogrzeb najstarszego polskiego misjonarza w  Kamerunie.
W niedzielę 28 stycznia 2018 rozpoczęły  się uroczystości pogrzebowe ks. Bp Eugeniusza Juretzko- Oblata, który pracował w  Kamerunie przez 47 lat, najpierw jako pierwszy polski Oblat w Kamerunie, a  później od 1991 roku jako pierwszy biskup diecezji Yokadouma. Jest to diecezja  najbardziej wysunięta na wschód kraju. W niedzielę kondukt pogrzebowy zatrzymał  się po drodze w Doume, gdzie była odprawiona Msza św. za Ks. Biskupa Juretzko,  której przewodniczył Ks. Bp Jan Ozga. Uczestniczyło w niej wiele ludzi, a także  wielu polskich misjonarzy. Po Mszy św. wyruszyliśmy w daleką podróż , która  trwała 8 godzin. Jechaliśmy kilkoma samochodami około 350 km. Była to trudna i  długa podróż. Droga była bez asfaltu, w której było dużo dziur i dużo kurzu. Po  szczęśliwym dotarciu do Yokadouma, było całonocne czuwanie w katedrze zbudowanej   przez ks. bp Eugeniusza. 29 stycznia o godzinie 10.00 odbyła się Msza św.  pogrzebowa, którą celebrowało 5 Księży Biskupów i około 40 Księży. Uczestniczyło  w niej wiele Sióstr zakonnych i bardzo dużo wiernych świeckich, których nie  mogła pomieścić katedra. Obecny Ks. Biskup tamtejszej diecezji otrzymał 400  listów kondolencyjnych. Prezydent Kamerunu wysłał swojego ministra, by Go  reprezentował. Ks. Bp Eugeniusz pośmiertnie został odznaczony przez Prezydenta  najwyższym odznaczeniem państwowym. Został On pochowany w katedrze przez siebie  zbudowanej. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyło 36 polskich misjonarzy.  Przy trumnie zaśpiewaliśmy w języku polskim Barkę i Zmartwychwstał Pan. Wszyscy  byli bardzo poruszeni naszym świadectwem. Wierzymy, że Ks. Bp Eugeniusz jest już  u Pana i będzie nas wspomagał w naszej pracy misyjnej. Dobry Jezu a nasz Panie  daj Mu wieczne spoczywanie.
Ayos – 28 stycznia 2018 r.
Święto trędowatych na misji Ayos. Jak corocznie zorganizowałyśmy święto dla naszych  chorych trędowatych. W niedzielę 28 stycznia o godzinie 16 została odprawiona  Msza św. w kaplicy w dzielnicy trędowatych. Msza św. była uroczysta i   uczestniczyło w niej wiele ludzi młodych. Obecnie mamy 14 osób trędowatych. Po  Mszy św. chorzy Ci zostali obdarowani prezentami. Każdy z nich otrzymał: duże  mydło, butelkę oleju, puszkę sardynek, trochę ryżu, makaron, rosołki w kostce i  mrożone ryby. Trędowaci byli szczęśliwi, że ktoś o nich pamiętał i  się nimi zainteresował.  
AYOS – KAMERUN – Jasełka

31 grudnia w niedziele św. Rodziny w naszym kościele w Ayos zostały wystawione Jasełka, które przygotowała S. Dariusza Dąbrowska. Były one przedstawiane w czasie Mszy św. dla dzieci i młodzieży. W tym roku brało w nich udział wielu aktorów: tj. dzieci z grupy dziecięcej- dzieci świata, którą prowadzi s. Dariusza. Wśród aktorów była Maryja, Józef i mały Pan Jezus (dziecko które miało 6 dni). Nie zabrakło również pasterzy, Trzech Królów i Heroda, a także aniołków i diabłów, którzy kusili Heroda. Aniołowie mieli nowe skrzydła, które otrzymaliśmy od s. Maristelli z Miedzyrzeca Podl., za co dziękujemy. Przed Mszą św. dzieci otrzymały posiłek, by miały siłę występować w przedstawieniu, a po Mszy św. otrzymały ciastka i cukierki.   
Ayos – grudzień 2017 r. - Spotkanie powołaniowe dziewcząt z Ayos i z okolic.
W dniach od 27 do 30 grudnia w Ayos odbyło się spotkanie powołaniowe w którym uczestniczyło 10 dziewcząt. Dziewczęta były w różnym wieku począwszy od 2 klasy gimnazjum do klasy maturalnej. Spotkanie to od strony duchowej prowadził ks. Yves – marianin. Ks. Yves wyjaśniał dziewczynom sens i różnice powołania każdej osoby, uczynił to na przykładzie św. Józefa, św. Anny i św. Elżbiety.  S. Celestyna przybliżyła dziewczynom historię naszego Zgromadzenia i cel jego istnienia. Dziewczyny zostały obdarowane przez nas modlitewnikami do OpatrznościBożej i zachęcone do modlitwy, by Opatrzność Boża czuwała nad Nimi i Ich rodzinami.

Jubileusz 160-lecia Zgromadzenia w Kamerunie

160 - lecie naszego Zgromadzenia świętowałyśmy także na ziemi afrykańskiej. Święto odbyło się w naszym gronie zakonnym. Siostry z obydwu misji spotkały się w Ayos. Nasze świętowanie rozpoczęłyśmy w sobotę pierwszymi Nieszporami. W niedzielę o godz. 11.00 uczestniczyłyśmy we Mszy św. sprawowanej w intencji naszego Zgromadzenia. Msze św. odprawił O. Robert Szymański – paulin. Wszyscy uczestnicy modlili się za nas, wyrażali swoją modlitwę także tańcem i śpiewem. Na koniec Mszy świętej młodzież złożyła nam życzenia, podziękowała za naszą pracę misyjną a dzieci ofiarowały nam bukiety kwiatów. Po Mszy św. wiele dzieci i młodzieży przyszło przed nasz dom by dalej cieszyć naszym świętem. Śpiewali dla nas i tańczyli a na koniec zostali poczęstowani cukierkami.  
18 listopada 2017 r. - Jubileusz 50-lecia działalności Przychodni Zdrowia w Essiengbot w Kamerunie
«Jak wysłowić wdzięczność ma za tysiące łask!
Jak okazać miłość mą»
Jubileusz 50-lecia to wielkie święto! to szczególny czas; czas radości, wdzięczności i łaski.
Taki właśnie piękny, Złoty Jubileusz przeżywała ostatnio Wspólnota Sióstr wraz z całą misją w Essiengbot w Kamerunie, świętując 50 lat istnienia i  posługi tamtejszej Przychodni zdrowia. 17 listopada br. przybyli zaproszeni goście by razem z Siostrami i pracownikami przychodni świętować ten szczególny dzien. Było sporo ważnych osobistości, m.in. Misjonarze, przedstawiciele samorządów ale co najważniejsze, byli wszyscy pielęgniarze i pracownicy służby zdrowia naszych 9 diecezjalnych przychodni.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. dziękczynną o godz. 9.30 której przewodniczył  sekretarz Ks. Biskupa Ozgi, Ksiądz Bertin Oka’a z Doumé, on też wygłosił homilię.
Pracownicy Przychodni pod kierunkiem S. Annuncjaty Waszewskiej przygotowali oprawę liturgiczną.  S. Annuncjata, która jest odpowiedzialna za świętującą jubileusz przychodnię wraz z młodym artystą z Essiengbot Stevenem zaśpiewali pieśń na uwielbienie.
        
Po uroczystej Eucharystii dalsza część uroczystości odbyła się w Sali Matki Mirskiej. Był  smaczny, piętrowy Tort Urodzinowy wykonany przez S. Przełożoną Reginę Kozioł. Wszyscy świetnie się bawili i świętowali.
Z pozdrowieniami Siostry z Essiengbot.

12 listopada 2017 r. – wizytacja Ks. Biskupa
W niedziele 12 listopada 2017 r. miałyśmy odpust parafialny i wizytację kanoniczną ks. Biskupa. Przybył do naszej Parafii pierwszy raz od swojej sakry biskupiej. Msza św. rozpoczęła się o godz. 10.00 a zakończyła o 15.20, (w Kamerunie tak długo trwają uroczystości). S. Danuta pięknie ubrała kościół parafialny, a dzieci z Cop Mondu tańczyły w czasie Mszy św. Oto pamiątkowe zdjęcia.
17 lipca 2017 – Obłóczyny w Essiengbot Kamerunie
Dziś w naszej Wspólnocie w Essiengbot obchodziłyśmy wielkie święto. Nasza   pierwsza kameruńska Postulantka została przyjęta do Nowicjatu i dostała nowe  imię. Od dziś Postulantka Gaelle Blanche Abee to S. Maria  AUGUSTYNA. Uroczystości przewodniczył Ks. Proboszcz Eugeniusz Bednarek,  były też Siostry z Ayos z dziewczętami, które być może pójdą kiedyś śladami   Jezusa i tak jak S. Augustyna będą Siostrami Opatrzności Bożej, co daj Boże.  Sama S. Augustyna bardzo przeżywała tą uroczystość a po zakończeniu powiedziała:  czy to sen? Jej Wielki Święty Patron św. Augustyn był pierwszym afrykańskim  Świętym, a do tego Siostra pochodzi z parafii pw. św. Augustyna. Otoczmy naszą  Siostrę Augustynę modlitwą, by była wierna Jezusowi aż do końca życia. S.  Mistrzyni Reginie życzymy dużo Światła i mocy Ducha Św. w pracy formacyjnej.  
                                                                                                                              Essiengbot   21 maja 2017
Majowa niedziela, przypominająca mi wiersz z katechezy z mojego dzieciństwa :    
                                 „Już maj, już maj, już kwitnie kwiecie,
                                         słońca, pogody Boże daj, by milo było nam na święcie,
                                                   by Matkę Bożą wielbił kraj.
                                   Z ołtarza patrzy na nas Dobra Pani, Maryja Matka,
                                           a my jej niesiemy serca w dani,
                                                     majowa pieśń, słowa Litanii.”

                   Tego pięknego majowego dnia, w naszej parafii, Najświętszego Sakramentu w Essiengbot, odbyła się I Komunia św. I chociaż od wczesnych godzin  rannych padał deszcz, nie przeszkodził dzieciom i młodzieży w pełnym uczestnictwie we Mszy św.
                    Dzieci były przygotowywane do I Komunii św. przez nasza Postulantkę Gaelle. Grupa liczyła 29 osób.  Miedzy nimi jest czworo dzieci ochrzczonych w dzieciństwie w Kościele Protestanckim, którzy wyznali publicznie wiarę podczas  Świąt Wielkanocnych i wraz z innymi przyjęły Komunie św. Cieszymy się z tego wydarzenia i życzymy wszystkim by mężnie stali przy Chrystusie głosząc, ze jest Zbawicielem i Panem.
                    Po uroczystości Mszy św. podczas, której ochrzczona została mała Faustynka (urodziła się w Święto Bożego Miłosierdzia), dzieci zjadły wspólny posiłek w naszej sali Matki Mirskiej, otrzymując pamiątkowe obrazki z Matka Bożą Fatimska, oraz mały egzemplarz Nowego Testamentu.
                    Pozdrawiamy bardzo serdecznie z naszej misji.
                                                                   Siostry z Essiengbot.

Maj 2017
Pozdrawiam bardzo gorąco wszystkich odwiedzających naszą stronę a zwłaszcza tych, którzy przyczynili się do doprowadzenia wody na misję w Essiengbot. Prace trwały dłużej niż to było przewidziane, gdyż ulewne deszcze (a mamy porę deszczową) często przeszkadzały w kontynuowaniu prac. Obecnie możemy już brać wodę z kranu bez schodzenia do źródła. Najbardziej cieszą się dzieci, gdyż to do nich należy przynoszenie wody. Pozostało jeszcze niewielkie wykończenia zabezpieczające.
Jeszcze raz wyrażam moją wdzięczność za tak liczne zaangażowanie się w nasze problemy. Bóg zapłać za wszelką pomoc. Niech Pan Wam błogosławi i udziela wszelkich łask.
wdzięczna s. Regina Kozioł z Essiengbot.
Ayos, luty 2017

W dniu 18 lutego nasza diecezja Mbalmayo świętowała uroczystość Sakry biskupiej nowego Biskupa Ordynariusza. Każda parafia i wspólnota zakonna były reprezentowane. Dziękowałyśmy Bogu za długoletnią posługę Ks. Biskupa Adalberta Ndzana i prosiłyśmy o Boże błogosławieństwo dla nowego pasterza Ks. Biskupa Joseph Marie Ndi Okalla.  Msza Św. i uroczystości trwały ponad 5 godzin. Kameruńczycy są bardzo radośni i spontaniczni tak też nie zabrakło śpiewu i tańca.

Wróć do spisu treści